Rīt, 6. februārī, Grīziņkalnā ar grupas izstādi tiks atklāta jauna mākslas un dizaina galerija «Daļa laika», ko izveidojuši mākslinieki Liene un Oskars Pavlovski. Atklāšanas izstāde, kas nosaukta tāpat kā galerija, apvienos mākslinieku, ilustratoru un dizaineru Evijas Pintānes, Janas Ribkinas, Lotes Vilmas Vītiņas, Oskara Veilanda, Paula Rietuma un Zigmunda Lapsas vizuālas pārdomas par mākslas darba un laika attiecībām.
«Daļa laika» ir jauna, nekomerciāla galerija Grīziņkalnā, Tallinas ielā 94, ko vada mākslinieki un biedrības «Neatlaidība» dibinātāji Liene un Oskars Pavlovski. Tās nosaukums — «Daļa laika» — ir gan daudznozīmīga metafora un vārdu spēle, gan tieša atsauce uz ekonomisko nenoteiktību, ar ko saskaras dažādu paaudžu mākslinieki. Tā ir arī norāde uz galerijas fokusu — vizuālās mākslas, dizaina un arhitektūras līdzāspastāvēšanu vienās telpās. Liene Pavlovska stāsta, ka «Daļa laika» iecerēta gan kā telpa procesam, gan tā tikšanās vieta ar skatītāju, kalpojot kā platforma mākslas, dizaina un arhitektūras praksēm, kas balstītas praktiskā un teorētiskā pētniecībā un kas jūtīgi reaģē uz vietējo kontekstu — Rīgā, Latvijā un plašākā Ziemeļeiropas un Austrumeiropas reģionā.
2025. gadā galerija sadarbosies ar māksliniekiem, dizaineriem un arhitektiem, kuri strādā ar telpas mākslas un laikmetīgā zīmējuma vizuālo valodu. Sadarbība rezultēsies divās grupu izstādēs un piecās personālizstādēs, ko veidos Latvijā, Norvēģijā, Itālijā un Lietuvā dzīvojoši mākslinieki un dizaineri. Šogad plānoto programmu vieno vēlme sarunāties par māksliniekiem un dizaineriem būtisko caur vizuālo un telpas valodu, atstājot emocionālo un intelektuālo telpu kā kļūdām, tā arī negaidītām veiksmēm.
Atklāšanas izstāde «Daļa laika»
Mākslinieku — Evijas Pintānes, Janas Ribkinas, Lotes Vilmas Vītiņas, Oskara Veilanda, Paula Rietuma un Zigmunda Lapsas — individuālā pieredze izstādē «Daļa laika» manifestējas metaforiski un saturiski daudzšķautņainos attēlos, kas atklāj mūsdienu mākslinieka fragmentāro un izaicinošo darba procesu, paralēli aicinot aizdomāties par katra skatītāja personiskajām «laika daļām».
Izstādes atklāšana gaidāma 6. februārī plkst. 18.00, un tā būs apskatāma līdz 7. martam. Galerija strādā ceturtdienās un piektdienās no plkst. 15.00 līdz 18.00 un sestdienās no plkst. 12.00 līdz 16.00.
Par māksliniekiem
Evija Pintāne dzīvo un strādā Rīgā. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļu, turpinājusi studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļā un Islandes Mākslas akadēmijas Tēlotājmākslas nodaļā. Kopš 2014. gada strādājusi kā scenogrāfe un kostīmu māksliniece Latvijas vadošajos teātros. Šobrīd savu radošo praksi saista ar laikmetīgo zīmējumu un grāmatu ilustrēšanu. Savos darbos Evija reflektē par cilvēka eksistenci šajā pasaulē caur poētiskiem, paradoksāliem un ironiskiem tēliem.
Jana Ribkina ir māksliniece, kas rada ilustrācijas, keramikas darbus, tetovējumus, tekstila mākslas darbus un izšuvumus. Viņas darbi ir rotaļīgi un krāsaini un bieži atsaucas uz autobiogrāfiskiem notikumiem, kā arī mitoloģiskām fantāzijas pasaulēm.
Lote Vilma Vītiņa ir dzejniece un ilustratore. Viņai patīk strādāt gan ar tekstu, gan zīmējumu, tāpēc viņa ir nonākusi arī pie komiksu radīšanas. Par sevi viņa stāsta: «Man patīk haiku par gliemezi, kas rāpjas Fudzi kalnā. Man ir lielas grūtības ar matemātiku un skaitļiem. Man patīk rakstīt dzejoļus, kuros ir augi. Man patīk zīmēt izdomātus herbārijus. Man nepatīk agri celties. Man patīk, kad kaut kas ir vienkāršs, bet reizē ļoti gudrs.»
Pauls Rietums mācījies arhitektūru Glāzgovas Mākslas akadēmijā un Lozannas Federālajā politehniskajā institūtā. Kā dizainers viņš meklē starpdisciplināras pieejas, kā strādāt ar telpu, performanci un attēlu, tiem pārplūstot vienam otrā.
Oskars Veilands ir absolvējis audiovizuālās mediju mākslas nodaļu Latvijas Mākslas akadēmijā. Pasniedz 3D animāciju un interaktīvo dizainu Jaņa Rozentāla mākslas skolā un Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Zīmē konceptuālas ilustrācijas un atdzīvina tās animācijās, kustīgās pastkartēs un HTML vidē.
Zigmunds Lapsa ir absolvējis Londonas Karaliskās mākslas koledžu un strādā kā neatkarīgs grafikas dizaineris, pārsvarā veidojot grāmatu vāku noformējumus. Kopš 2020. gada Zigmunds darbojas arī ilustrācijas, zīmēšanas, dažādu grafikas tehniku un animācijas jomā, veidojot darbus, kas parasti attēlot ikdienišķas ainas, kuru iedvesmas avots ir literatūra un pilsētvide.
Sekot «Daļa laika» jaunumiem var galerijas Instagram kontā.
Viedokļi