Plakāti un foto — Ādams Flints

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju sestdien, 8. februārī, plkst. 14.00 aicina interesentus apmeklēt starptautiski atpazīstamā dizainera Ādama Flinta (Adam Flint, Islande/ASV) lekciju «Grafikas dizains anarhistu komūnā». Pasākuma laikā apmeklētāji kopā ar lektoru meklēs atbildes uz jautājumu, kas ir raksturīgs grafikas dizaina un kapitālisma attiecībām un kāpēc tas mūsdienās ir aktuāli.

Ziņas Fold 3. februāris, 2025

2023. gada vasarā Ādamam Flintam radās iespēja dzīvot Kristiānijā — anarhistu brīvpilsētā Kopenhāgenā, Dānijā —, kur viņš varēja plašāk pievērsties šai pētījuma jomai. Viena mēneša laikā, ko viņš pavadīja šajā īpaši izveidotajā starptautiskajā kopienā, tika savākti dati, apkopoti novērojumi, uzņemtas fotogrāfijas, veiktas tiešās intervijas, darināti individuāli zīmējumi un piezīmes. Savāktais materiāls kļuva par pamatu divdesmit varavīksnes krāsās ieturētiem plakātiem, kas drukāti, izmantojot risogrāfu augstas izšķirtspējas fotokopiju veidošanai un drukai. Darbi tika eksponēti izstādē Islandes dizaina nedēļas laikā 2024. gada martā. Dažus no saviem sākotnējiem novērojumiem Flints apcerēja esejā, kas vēlāk kopā ar plakātu attēliem tika publicēta izstādes katalogā «Poster–making was orange work» (2024).

 

«Kristiānijas eksperiments ar anarhiju sākās 1970. gados un turpinās vēl šodien. Skvoteri, kas sākotnēji apdzīvoja 19 hektāru lielu teritoriju Kopenhāgenas Kristiānshavnas rajonā, bija jauni, kvīri, radikāli, antihierarhiski un antikapitālistiski noskaņoti cilvēki. Viņi bija gatavi arī cīnīties, lai aizsargātu savu kopienu. Izmantojot varavīksni kā ceļvedi, viņi veidoja armijas, kur katra varavīksnes krāsa simbolizēja dažādas prasmes. Oranžā armija — tie, kas veica oranžo darbu — cita starpā bija plakātu veidotāji. Viņu uzdevums bija stāstīt par komūnu plašākām masām, vēstot par saviem kolektīvajiem ideāliem pārējai pasaulei. Šis eksperiments ir iedvesmojies no oranžās armijas darba. Izmantojot plakātu veidošanas instrumentus, šis darbs iztēlojas alternatīvas pārvaldības struktūras, iezīmē grupa izdzīvošanas prakses, kas nav atkarīgas no kapitāla uzkrāšanas, un vizualizē veidus, kā mēs (visi cilvēki) varam dzīvot harmoniskāk un kopīgāk,» par projektu «Poster–making was orange work» raksta tā autors.

 

Lekcijā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Ādams Flints stāstīs par projekta pirmajiem soļiem, par savu pieredzi, dzīvojot un veicot pētījumus Kristiānijā, un par savām atklāsmēm saistībā ar anarhiju un kapitālismu. Pasākums notiks sestdien, 8. februārī, plkst. 14.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Papildu informācija par lekciju — DMDM mājaslapā.

 

Ādams Flints ir Islandes Mākslas universitātes Vizuālās komunikācijas nodaļas docents un programmas direktors. Islandes Mākslas universitātē viņš pasniedz dažādas lekcijas, tostarp «Utopija» («Útópía»), kas apvieno grafikas dizaina teoriju un praksi saistībā ar aktīvismu. Viņš vada neatkarīgu dizaina praksi Reikjavīkā, sadarbojas ar kultūras organizācijām Ziemeļamerikā un Eiropā. Dizainera pašreizējās pētniecības intereses ir saistītas ar dizaina projektiem valsts vai sabiedrisku uzdevumu izpildē, iekļaujošo mākslu un dizainu, kā arī ar izpēti grafikas dizaina un utopijas kontekstā.