Kuldīgas novada pašvaldība izsludinājusi metu konkursu 1905. gada parka atjaunošanai un pārbūvei Kuldīgā. Dizaineri, arhitekti, mākslinieki un citi radošo jomu speciālisti aicināti iesniegt savus priekšlikumus līdz 4. martam. Konkursa balvu fonds — 9000 eiro.
Metu konkursa mērķis ir iegūt arhitektoniski, ainaviski, funkcionāli un kultūrvēsturiski pārdomātu 1905. gada parka atjaunošanas koncepciju, kas būtu pielāgotai gan Kuldīgas vecpilsētas — UNESCO Pasaules mantojuma vietas — vērtībām, gan aptvertu parka vēsturisko apbūvi dažādu būvperiodu laikā. Savulaik parks bijis vēsturiskais ebreju dzīvojamais kvartāls ar blīvu apbūvi, kas iznīcināts Otrā pasaules kara laikā. 1956. gadā šajā teritorijā tika uzstādīts tēlnieču Līvijas Rezevskas un Lejas Novožeņecas un arhitekta Dzintara Dribas veidotais piemineklis 1905. gada revolucionāriem. Driba veidojis arī parka skici, kas atbilst 1960.–1970. gadu stilistikai. 2021. gadā parkā izbūvēts bērnu rotaļu laukums, bet 2023. gadā atjaunota strūklaka «Meitene ar ūdens krūzi» un tai piegulošā teritorija.
Konkursa žūrijas komisiju vadīs Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska, pieteikumus vērtēs arī: Kuldīgas novada būvvaldes vadītāja un sertificēta arhitekte Jana Jākobsone; Kuldīgas novada tūrisma attīstības centra vadītāja Jana Bergmane; arhitekts Edgars Zalāns; Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes arhitektūras un mākslas daļas pārstāve, sertificēta arhitekte Inguna Jekale; Latvijas Ainavu arhitektu asociācijas pārstāve, sertificēta ainavu arhitekte Laura Hrisanfova, Latvijas Arhitektu savienības valdes locekle, sertificēta arhitekte Dace Kalvāne.
Kopējais konkursa godalgu fonds ir 9000 eiro. Pirmās vietas ieguvējs saņems 4000, eiro; otrās vietas godalga ir 3000 eiro, bet trešās godalga – 2000 eiro.
Iesniegt parka atjaunošanas priekšlikumus iespējams klātienē Baznīcas ielā 1, Kuldīgā līdz 4. marta plkst. 13.00. Metu konkursa nolikums un citi materiāli — Elektronisko iepirkumu sistēmā.
Iedzīvotāju redzējums
Lai noskaidrotu Kuldīgas novada iedzīvotāju domas par 1905. gada parka attīstības iecerēm, pašvaldības pagājušajā gadā rīkoja aptauju, kurā viedokli pauda 932 respondenti. Lielākā daļa (44 %) aptaujāto norādīja, ka jāmaina izkārtojums un jārada jauns 1905. gada parka dizaina risinājums., bet 27.5 % uzskatīja, ka vajadzētu atjaunot parku, vadoties pēc 1960. gados izstrādātā arhitekta Dzintara Dribas projekta, saglabājot pieminekli parka centrā, ap kuru veidot celiņus un stādījumus.
Domājot par parka funkcionalitāti, iedzīvotāju domas dalījās — 30 % aptaujāto 1905. gada parku redzētu kā atpūtas vietu bērniem un ģimenēm, 23 % tajā labprāt baudītu kultūras pasākumus un parkā kā centrālo vietu izveidotu skatuvi, kas pielāgota koncertiem, radošiem forumiem un citiem notikumiem. Tikmēr 21 % aptaujāto priecātos, ja parkā tiktu saglabāta vēsturiskā nozīme un tas tiktu veidots kā dažādu vēstures periodu liecība.
Domājot par parka attīstības iecerēm, Kuldīgas novada iedzīvotāji rosinājuši dažādas idejas, piemēram, izveidot miniatūru Kuldīgas pilsētas modeli ar Ventas rumbu un Alekšupīti, Rātslaukumu un skaisto vecpilsētu, ļaujot tūristiem vienuviet iepazīti pilsētas populārākos apskates objektus. Tāpat daudzi norāda, ka 1905. parkā nevajadzētu veidot bērnu rotaļu laukumus, bet gan priekšroku dot mierīgākai un harmoniskākai videi — izkopt zaļo zonu un neparastiem krūmu noformējumiem līdzīgi kā Rundāles pils parkā, ziedu, ārstniecības augu dārzu vai dabas objektiem, piemēram, kukaiņu, bišu mājām. Tāpat, atsaucoties uz Kuldīgas novada bērnu un jauniešu centra tuvumu, rosināts parkā izveidot skatuvi un soliņus, kur jauniešiem ērti uzlādēt mobilos tālruņus, bet parku veidot kā vietu atpūtai un piknikam.
Viedokļi