Dizaina studija «Kid Design» XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem radījusi vizuālo identitāti, kas stāsta par svētku dalībnieku ceļu, mācoties, radoši izpaužoties un veidojot Latvijas kultūru. Košais dizains, kas raibos dzīparos kopā savij dažādus rakstus, atspoguļo svētku dzīvespriecīgo noskaņu un ir viegli pielāgojams dažādām komunikācijas vajadzībām.
Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tradīcija un būtība saistāma ar bērnu un jauniešu vēlmi un vajadzību daudzveidīgi un radoši izpausties gan dziesmā un dejā, gan arī citādi — instrumentu spēlē, teātrī, sportā, programmēšanā, mākslā vai rokdarbos. «Svētku dalībnieks ir svētku darītājs (tādā nozīmē kā veidotājs). Svētki notiek tādēļ, ka mums katram atsevišķi un visiem kopā ir nerimstoša vēlme darīt un radīt. Es daru un radu. Es daru un sadarbojos. Mēs darām, mēs skatāmies un jūs skatāties. Mēs kopā darām svētkus. Svētki bez manis, bez tevis un bez mums nenotiek,» norāda XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku mākslinieciskās koncepcijas autors Reinis Suhanovs.
Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir kā pamats latviskās tradīcijas dzimšanai, kā pirmais solis ceļā uz dalību Vispārējos dziesmu un deju svētkos, tādēļ svētku vizuālās identitātes filozofijas centrā ir darīšanas un radīšanas cildināšana, kā arī dažādu ceļa posmu piedzīvošana — jaunā dalībnieka dzimšana, pirmie soļi kultūras apgūšanā, mācīšanās un radīšana, kas veido mūsu kopējo, latviskās kultūras telpu. «Atceroties skolas laikus un lielo darbu, ko ikkatrs dalībnieks iegulda papildus mācībām, vēlējāmies, lai vizuālā identitāte atspoguļo tik ļoti gaidīto svinēšanu un gavilēšanu. Caur košu, plūstošu rotaļu, kas iespējama, tikai savienojoties kopā — gan mēģinājumos un skatēs, gan satiekot domubiedrus no visas Latvijas, » skaidro vizuālās identitātes autori «Kid Design».
Svētku grafiskos elementus iedvesmojuši raksti, ko savā darbā iekļāva 2022. gadā īstenotā svētku logo motīva konkursa uzvarētāja Estere Peipa. Vizuālajā identitātē šie raksti pārtapuši krāsainos dzīparos, ko veido savstarpēji kontrastējoši posmi dažādos toņos un biezumos, tādējādi ļaujot radīt bezgalīgi daudzas dizaina kombinācijas. Grafiskie elementi turpina svētku māksliniecisko koncepciju — «Daru radot, radu darot» —, dalībnieku ceļu attēlojot ne tikai logo simbolā, bet arī katrā zīmola materiālā. Dzīpari vijas cauri gan drukātiem materiāliem, kā afišas, programmiņas un suvenīri, gan digitālajam saturam, visspilgtāk atklājoties tieši animācijās, kur redzama grafisko elementu mainīgums un dinamika.
Ņemot vērā grafisko elementu raibo raksturu, pārējie vizuālās identitātes dizaina elementi ir lakoniskāki, lai nodrošinātu harmonisku kopskatu un ļautu viegli nolasīt informāciju. Svētku grafisko simbolu papildina vārdzīme, kas sasaucas ar 2023. gadā Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos lietoto dizainu, saglabājot dalībnieku uznāciena vizuālo ritmu, bet aizstājot burtveidolu ar rotaļīgāku fontu. Identitātes pamatā ir izmantots bēšais tonis, kas arī aizgūts no Vispārējiem dziesmu un deju svētkiem, kā arī kontrastējošs zilais tonis. Akcentiem izmantotas zaļās krāsas no Latvijas pļavām un mežiem, zilgani debesu toņi, kā arī sārtie toņi no tautumeitu vainagiem un brunču rakstiem.
Ar XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vizuālās identitātes stila grāmatu var iepazīties šeit.
Viedokļi