Atzīmējot izstādes «Binde 100–10» noslēguma dienu, svētdien, 19. janvārī, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenajā ēkā notiks vairāki pasākumi. Plkst. 11.00 interesenti aicināti pievienoties sarunai ar Tatjanu Bindi, fotogrāfiju sērijas «Lidojums» līdzautori, kuras vadībā apmeklētāji varēs apgūt viegli izpildāmus jogas vingrinājumus. Savukārt plkst. 13.00 paredzēta tikšanās ar fotogrāfu Gunāru Bindi, lai paša mākslinieka stāstījumā aplūkotu ekspozīciju un izzinātu autora māksliniecisko veikumu.
Saruna un meditācija ar Tatjanu Bindi
Izstādē «Binde 100–10» skatāmā sērija «Lidojums» ir viens no fotomeistara Gunāra Bindes atpazīstamākajiem veikumiem. Kā uzsver mākslinieks, tas ir līdzvērtīgs viņa un Tatjanas Bindes kopdarbs. Pasākuma pirmā daļa piedāvās iepazīt sēriju «Lidojums» Tatjanas Bindes stāstījumā un uzzināt, kā tās tapšana saistāma ar jogas un meditācijas praksēm.
Norises otrajā daļā dalībniekiem būs unikāla iespēja sēdus stāvoklī (sēžot uz krēsliem) apgūt prānajamas (elpošanas jeb enerģētiskās tehnikas) vingrinājumus, «kas ļauj pacelties virs ikdienas burzmas, bet iekšēji piezemēt sevi». Kā skaidro jogas speciāliste Tatjana Binde, vingrinājumi, ko apgūs apmeklētāji, īpaši aktuāli ir šobrīd, ziemas mēnešos. Tie aizņem vien pāris minūtes un var kļūt par vērtīgu ikdienas sastāvdaļu, mazinot stresu un veicinot apzinātību.
Sarunas laikā apmeklētājiem būs iespēja uzdot jautājumus vai iesniegt tos anonīmi. Pasākums notiks 19. janvārī plkst. 11.00, un pirms tā norises apmeklētāji aicināti individuāli apskatīt izstādi un iepazīties ar sēriju «Lidojums». Dalības maksa pasākumā — 15 eiro. Papildu informācija — LNMM mājaslapā.
Tikšanās ar Gunāru Bindi
Fotomākslinieka Gunāra Bindes personālizstādi «Binde 100–10», kas LNMM skatāma no 2024. gada 21. septembra līdz 2025. gada 19. janvārim, līdz šim apmeklējuši vairāk nekā 32 tūkstoši apmeklētāju. Autors norises laikā vairākkārt ticies ar interesentiem, sniedzot gan tematiskus lasījumus par savu daiļradi un dzīvesgājumu lekciju ciklā «Bindes kods», gan izstaigājot ekspozīciju kopā ar apmeklētājiem.
Svētdien, 19. janvārī, plkst. 13.00 LNMM piedāvā vēl vienu iespēju satikt Gunāru Bindi, atklāt mākslinieka dzīves neskaitāmos pagriezienus un to atspoguļojumu izstādes fotogrāfijās, kā arī uzzināt par fotomeistara radošās darbības un rokraksta būtiskākajām komponentēm. Pasākuma laikā būs iespēja iegādāties vērienīgo fotogrāmatu «Binde 100–10».
Vairāk par pasākumu — LNMM mājaslapā.
Par mākslinieku
Gunārs Binde, latviešu fotomākslas klasiķis, dzimis 1933. gada 27. decembrī Alūksnes novadā, Bejā. 1957. gadā ieguvis tehniķa–elektriķa specialitāti Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikumā. 1957. gadā pašmācības ceļā sācis apgūt fotografēšanu, bet jau 1959. gadā Alūksnes novadpētniecības un mākslas muzejā notika pirmā personālizstāde. 1964. gadā kļuvis par fotokluba «Rīga» biedru. No 1959. līdz 1963. gadam strādājis par gaismotāju Valmieras teātrī un Latvijas PSR Valsts Jaunatnes teātrī Rīgā. Strādājis arī par pasniedzēju Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā no 1964. līdz 1975. gadam.
1965. gadā par Eduarda Smiļģa fotoportretu Gunāram Bindem piešķīra zelta medaļu 29. Starptautiskajā fotomākslas fotosalonā (XXIX Salón Internacional de Arte Fotográfico) Buenosairesā, Argentīnā. 1967. gadā par fotogrāfiju «Akts» mākslinieks apbalvots ar Grand Prix Prinča Alberta I 25. starptautiskajā salonā (XXVe salon international Albert 1er) Šarlruā, Beļģijā. Šie darbi, kā arī 1964. gada «Siena», kopā dažādās valstīs izpelnījušies 32 apbalvojumus. Daudzas citas autora fotogrāfijas ārzemēs ieguvušas vairāk nekā 25 apbalvojumus.
Kopš 1959. gada Gunārs Binde piedalījies vairāk nekā 200 personālās un grupu izstādēs Latvijā un ārpus tās, gūstot ievērojamu starptautisku atzinību. 2009. gadā par izcilu radošā mūža devumu Latvijas fotomākslā un Latvijas vārda popularizēšanu pasaulē saņēmis visaugstāko Latvijas valsts apbalvojumu — Triju Zvaigžņu ordeni. 2023. gadā pēc Latvijas Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča iniciatīvas saņēmis Cildinājuma rakstu par ilggadēju ieguldījumu Latvijas valsts labā.
Viedokļi