No 18. janvāra Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) būs skatāma Gunāra Birkerta (1925–2025) simtgadei veltīta izstāde «Birkerts. Bibliotēkas. Gaisma.», kas ļaus iepazīt izcilā latviešu arhitekta dzīvi un radošo darbību. Starp daudzajām sabiedriskajām ēkām, ko Birkerts projektējis, īpašu vietu ieņem bibliotēkas — tām veltīta arī šī izstāde, kas apkopos atpazīstamākos arhitekta bibliotēku projektus.
Izstādē «Birkerts. Bibliotēkas. Gaisma.» iekļauti 19 Gunāra Birkerta projekti — 18 bibliotēkas ASV un Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka, kuras uzcelšana bija arhitekta radošās dzīves kulminācija. Zināmākās no Birkerta projektētajām bibliotēkām ir Mičiganas universitātes Tiesību zinātņu bibliotēka, Mārtina Lutera Kinga pilsētas un universitātes bibliotēka Sanhosē un Dulutas publiskā bibliotēka. «Radot vietas, kas izgaismo zināšanas un stiprina sabiedrību, Gunārs Birkerts ir bagātinājis gan Amerikas Savienotās Valstis, gan Latviju. Viņa arhitektūra, sākot no vēstniecībām līdz bibliotēkām, atspoguļo paliekošas vērtības — atvērtību un patiesību —, ko mēs augstu vērtējam, un atgādina mums, ka šīm būvēm ir nozīmīga loma mūsdienu pasaulē,» akcentē Kristofers Robinsons, ASV vēstnieks Latvijā.
Izstādi veido fotogrāfijas, skices un ēku maketi, kas izceļ arhitekta īpašās attiecības ar gaismu. Gunāru Birkertu mēdz dēvēt par gaismas arhitektūras meistaru, un pārsteidzoši gaismas risinājumi atklājas katrā viņa celtnē, īpaši bibliotēku projektos. Izstāde «Birkerts. Bibliotēkas. Gaisma.» tapusi sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību un ASV vēstniecību Latvijā. Tās autori ir arhitekti Jānis Dripe un Andris Kronbergs, savukārt grafikas dizainu veidojusi Tatjana Raičiņeca.
Gunārs Birkerts ir pasaulē pazīstams latviešu arhitekts, kurš projektējis teju 300 ēkas — muzejus, universitātes, baznīcas, skolas, bibliotēkas. Daudzas no tām var uzskatīt par ikoniskām. «Birkerts ir ekspresīvā modernisma arhitektūras spilgts pārstāvis. Viņa radītajās būvēs ietverti simboli un metaforas, padarot tās par izteiksmīgām pilsētu vietzīmēm,» skaidro izstādes kurators, arhitekts Jānis Dripe.
Birkerts dzimis Rīgā, studējis Vācijā, pēc tam pārcēlies uz ASV, kur dzīvojis un strādājis līdz pat dzīves beigām. Atjaunotā saikne ar dzimteni izpaudusies Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas un Okupācijas muzeja piebūves projektos. 2017. gadā LNB saņēmusi Amerikas Arhitektu institūta (American Institute of Architects) un Amerikas Bibliotēku asociācijas (American Library Association) gada balvu kā viena no astoņām pasaules arhitektoniski izcilākajām bibliotēkām. Gunāra Birkerta veikums kā īpaša vērtība iekļauts Latvijas kultūras kanonā.
«Gunāra Birkerta projektētā Latvijas Nacionālā bibliotēka iemieso esenci tam, kāda ir izcila bibliotēku arhitektūra, cik centrāla šodien ir zināšanu un kritiskās domāšanas nozīme un ka tieši bibliotēka ir simbols valsts varēšanai. Gaismas pils ir nozīmīgākā investīcija kultūras infrastruktūrā visā Latvijas valsts pastāvēšanas vēsturē. Gunāra Birkerta veidotais ietvars ir skaidrs un pašcieņas pilns apliecinājums, ka mēs kā valsts un sabiedrība augsti vērtējam izglītību un cienām savu mantojumu. Arī pasaules kontekstā Gaismas pils vienmēr ir izpelnījusies apbrīnu un novērtējumu,» stāsta LNB direktore Dagnija Baltiņa.
Izstāde «Birkerts. Bibliotēkas. Gaisma.» būs skatāma no 2025. gada 18. janvāra līdz 2026. gada 17. janvārim LNB 1. stāva izstāžu zālē. Gunāra Birkerta simtgadei veltīti pasākumi un notikumi LNB norisināsies visa gada garumā. Lai pilnīgāk iepazītu Gunāra Birkerta personību, profesionālo darbību un Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas vēsturi, LNB aicina apmeklēt pastāvīgās ekspozīcijas oranžērijā, 12. stāvā un mezonīnā, kā arī arhitekta privāto bibliotēku 4. stāvā. Izstāde tapusi ar LNB Atbalsta biedrības, ASV vēstniecības Latvijā, Valsts kultūrkapitāla fonda, arhitektu biroja «Arhis Arhitekti» un uzņēmumu «Gaismas stils», «Aidaco Construction», «Latvijas Finieris», «Paradīzes āboli», «Articul», kā arī RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes atbalstu.
Viedokļi