Izglītības platforma ISSP 2025. gada ziemas–pavasara sezonā organizē sešas vienas dienas meistarklases ar nozarē atzītiem un pieprasītiem profesionāļiem — Zani Priedi, Intu Lankovsku, Ingu Bajāru, Alvi Rozenbergu, Mārtiņu Graudu un Lindu Vilmansoni. Meistarklases aicināti apmeklēt gan pieredzējuši fotogrāfi, gan tie, kuri vēlas sākt strādāt ar fotogrāfiju profesionāli. Pirmā meistarklase norisināsies jau 25. janvārī.
ISSP profesionālās fotogrāfijas meistarklases notiek kopš 2019. gada, sniedzot dalībniekiem iespēju padziļināt izpratni par dažādiem komerciālās fotogrāfijas aspektiem, uzlabot savas tehniskās prasmes, kā arī papildināt zināšanas par nozares aktualitātēm. Meistarklašu vadītāji ir pieredzējuši industrijas profesionāļi, kuri piedāvā ieskatu savā praksē un dalās ar gadu garumā uzkrātu pieredzi, kas saistās ar meistarklases tēmu. Katra meistarklase sākas ar vadītāja veidotu prezentāciju un turpinās ar praktisko daļu ar paraugdemonstrējumiem, dalībnieku individuālo darbu un kopīgu padarītā analīzi. Meistarklases ir arī lieliska iespēj satikt un iepazīt kolēģus — citus fotogrāfus un radošos profesionāļus.
2025. gada ziemas–pavasara meistarklases
Radošā produktu fotogrāfija: «Priekšmetu poēzija» — Zane Priede
25. janvārī
Fotogrāfe un dizainere ar plašu pieredzi, Zane Priede ir attīstījusi unikālu rokrakstu produktu fotogrāfijā, savos darbos veidojot iedomātas un sirreālas ainas ar ikdienas priekšmetiem. Meistarklase atklās viņas pieeju klusās dabas veidošanā. Fotogrāfe pastāstīs par savu ceļu līdz klusajai dabai, dalīsies ar saviem iedvesmas avotiem (gan fotogrāfijā, gan ikdienā) un par centieniem šīs iedvesmas pielietot praksē. Meistarklases gaitā tiks aplūkoti visi projekta īstenošanas etapi — no idejas līdz tās realizēšanai —, transformējot ieceri gala fotogrāfijā caur darbu ar materiāliem un gaismu. Tiks apspriesta materiālu un priekšmetu savstarpējā mijiedarbība, un darbs ar fiziskiem materiāliem, kas ietekmē un vada radošo procesu. Zane iepazīstinās arī ar tehnisko procesa pusi — dažādiem palīgrīkiem produktu fotogrāfijā, rekvizītu meklēšanas un kolekcionēšanas stratēģijām, kā arī citiem praktiskajiem darba aspektiem. Vairāk par meistarklasi — šeit.
Radošā kāzu fotogrāfija: «The Habit of Creativity» — Inta Lankovska
8. februārī
Pazīstamā kāzu fotogrāfijas meistare Inta Lankovska stāstīs par to, kā attīstīt radošuma ieradumus kāzu fotogrāfijā, veidojot savu unikālo rokrakstu un papildinot žanru ar personisku pieeju un dažādiem unikāliem elementiem, izejot ārpus klasiskās notikuma dokumentācijas. Meistarklase norisināsies divās daļās. Pirmajā — teorētiskajā — daļā tiks apskatīts plašs tehnisko iespēju spektrs, kas palīdzēs radīt radošu un dzīvu kāzu fotogrāfiju stāstījumu. Otrajā — praktiskajā — daļā dalībniekiem būs iespēja grupu darbā fotografēt trīs pārus, izaicinot savas ierastās pieejas, lai kopīgi veidotu unikālas un radošas kāzu portretu sērijas. Vairāk par meistarklasi — šeit.
Fotostudijas pamati: «Viens gaismas avots» — Ingus Bajārs
1. martā
«Labākais veids, kā iemācīties strādāt ar studijas zibspuldzēm ir maksimāli izprast vienu gaismas avotu,» norāda Ingus Bajārs. Šajā meistarklasē dalībnieki padziļināti fokusēsies uz darbu ar vienu mākslīgas gaismas avotu, uzzinot, cik daudzveidīgi to var izmantot, lai radītu portretus un priekšmetu fotogrāfijas, kā arī apskatīs populārākos zibspuldžu veidus un to pielietošanu. Uzmanība tiks pievērsta arī dažādu gaismas avotu balansēšanai un mākslīgā apgaismojuma mijiedarbībai ar telpā esošo apgaismojumu, un dalībnieki uzzinās, kā gaismas avoti var «izslēgt» vai paspilgtināt viens otru. Meistarklase palīdzēs rast atbildes uz aktuāliem tehniskiem izaicinājumiem, piemēram , kādus zibspuldzes uzstādījumus izmantot, kā mainīt attēla kontrastainību, kā izvairīties no atspīdumiem uz spīdīgām virsmām un citiem. Meistarklases prakstiskajā daļā paredzēts darbs grupās, fotografējot gan portretus, gan priekšmetus. Rezultātā dalībnieki iegūs pārliecību un zināšanas, kas nepieciešamas, lai izmantotu foto studijas pamata tehniku, fotografējot gan studijas kontekstā, gan rīkojot fotosesijas vidē. Vairāk par meistarklasi — šeit.
Interjera fotogrāfija — Alvis Rozenbergs
12. aprīli
Atšķirībā no citu vizuālo nozaru mākslinieku darbiem, interjera dizaineru darba augļi nereti paliek slēpti plašākai auditorijai. Interjera dizaina fotogrāfa uzdevums ir fiksēt šos darbus labākajā gaismā un formā, lai dotu iespēju skatītājam caur fotogrāfiju iepazīt un sajust tos pēc iespējas tuvāk realitātei. Pieredzējušā arhitektūras un interjeru fotogrāfa Alvja Rozenberga meistarklases dalībnieki iepazīs interjera dizaina objektu fotografēšanas procesu — komunikāciju ar dizaineru vai pasūtītāju, dažādu objektu veidus un to specifiku, fotosesijas plānošanu, telpas iepazīšanu, tehnikas izvēli, dažādus kadrējuma un kompozīcijas veidus, aktuālos formātus un citus interjera foto aspektus. Praktiskajā daļā dalībnieki fotografēs ISSP vai kādu citu Berga bazāra interjeru, un kopīgi apskatīsi un apspriedīs rezultātus. Vairāk par meistarklasi — šeit.
Grupas portrets: Mūzikas albuma vāks — Mārtiņš Grauds
26. aprīlī
Fotogrāfs un kinorežisors Mārtiņš Grauds savā interaktīvajā meistarklasē aicina iepazīt un praktiski izmēģināt specifisko un aizraujošo mūzikas grupu portretu žanru. Meistarklases dalībnieki apskatīs dažādus grupu portretu iedvesmas avotus, tajā skaitā atpazīstamus un ne tik atpazīstamus piemērus. Vērtējot, kuras fotogrāfijas var uzskatīt par veiksmīgām un kāpēc, dalībnieki kopīgi atklās faktorus, kas fotogrāfijai ļauj «aizķer taci» un kļūt «plakātiskai». Tāpat dalībnieki meklēs kopīgo un atšķirīgo dažādu mūzikas žanru — estrādes, disko, džeza, metāla, folkmūzikas u.c. — fotogrāfijā. Meistarklases praktiskajā daļā dalībniekiem būs iespēja iejusties kādā konkrētā žanrā un mēģināt izveidot iedomāta mūzikas albuma vāka fotogrāfiju. Vairāk par meistarklasi — šeit.
Ēdiena fotogrāfija: «Stilista darba ABC» — Linda Vilmansone
24. maijā
Meistarklase ar populāro ēdienu stilisti Lindu Vilmansoni ir veidota fotogrāfiem un interesentiem, kuri ikdienā strādā vai vēlas sākt strādāt ar ēdiena fotogrāfiju. Meistarklase būs noderīga tiem, kuri vēlas padziļināt izpratni par ēdiena stilista darbu un tā izaicinājumiem, lai saprastu, kā iegūt augstvērtīgus, vizuāli izteiksmīgus kadrus un produktīvi sadarboties ar klientiem. Dienas gaitā dalībnieki iepazīs ēdiena stilista darba principus — no idejas izstrādes un sadarbības ar klientu līdz gala rezultātam. Praktiskās paraugdemonstrējumi un piemēri ļaus izprast, kā ēdiens tiek sagatavots fotografēšanai, ar kādiem izaicinājumiem var nākties saskarties un kā veiksmīgi vadīt visu procesu, iegūstot kvalitatīvu rezultātu un gandarījumu. Meistarklases dalībnieki gūs gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas par ēdiena vizuālo kompozīciju un fotografēšanas tehnikām, kā arī saņems praksē balstītus ieteikumus ēdiena vizuālā izskata uzlabošanai un «problēmu risināšanai» uz vietas. Vairāk par meistarklasi — šeit.
Meistarklases notiks sestdienās no plkst. 11.00 līdz plkst. 18.00 ISSP telpā Berga Bazārā vai fotogrāfa studijā Rīgā. Maksa par vienu meistarklasi ir 150 eiro. Pieteikumi tiek pieņemti līdz grupas ir pilnas. Vietu skaits ir ierobežots. Plašāka informācija un pieteikšanās — ISSP Skolas mājaslapā.
Viedokļi