Publicitātes foto

Klajā nākusi leģendārā latviešu fotomākslinieka Gunāra Bindes fotogrāmata «Binde 100–10», kas kopā ar tāda paša nosaukuma izstādi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā godina fotogrāfa 90. jubilejas gadu. Izdevumā apkopots bagātīgs materiāls, kas aplūko sešpadsmit Bindem svarīgākās tēmas un darbu ciklus, iekļaujot 366 fotogrāfijas. Grāmatas dizaina autors ir Aleksejs Muraško, kurš izdevuma noformējumā apspēlējis Bindes «gaismas meistara» titulu.

Ziņas Fold 16. decembris, 2024

Gunārs Binde, kurš valsts mēroga un starptautisku atzinību guvis jau 1960. gadu sākumā, savos darbos aizrauj ar smalkjūtīgu pieeju gaismai, cilvēka psiholoģisko stāvokļu analizēšanu un niansētu kailuma attēlojumu. Teātrī aizgūtā ideja par inscenējumu un kādreiz aktuālā itāļu neoreālisma un franču jaunā viļņa (La Nouvelle Vague) kinofilmu ietekme Gunāra Bindes darbiem piešķir īpašu noskaņu, atšķirot viņu no citiem aroda biedriem. Plašu atzinību guvušas fotogrāfijas «Siena» (1964), «Akts pie krēsla» (1967) un Eduarda Smiļģa portrets (1965), par kura pārsteidzošajām tapšanas aizkulisēm izklāstīts jaunajā izdevumā.

Gunāra Bindes darbu arhīvs pārsniedz 100 000 negatīvu, aptver desmitiem tūkstošus digitālo fotogrāfiju un tūkstošiem sudrabkopiju, kuru starpā ir arī eksperimentāli darbi, kolāžas un skices. Ņemot vērā, ka šī ir vien otrā fotomākslinieka grāmata, bet iepriekšējā tapusi nu jau pirms astoņpadsmit gadiem, grāmatas komanda izvirzīja mērķi radīt bagātīgu saturu. Jaunajā izdevumā tas attēlots divās daļās — tekstuālā un fotogrāfiju daļā, kur abās padziļināti apskatītas sešpadsmit Bindem svarīgākās tēmas un darbu cikli. Fotogrāfiju atlases laikā pieņemti sarežģīti lēmumi, dažkārt konkrētas tēmas atstājot aizkadrā, bet citkārt fotogrāfijas aizvietojot ar citām vien pāris dienas pirms izdevuma nodošanas tipogrāfijā. Rezultāts ir 408 lappušu bieza un gandrīz trīs kilogramus smaga grāmata ar 366 fotoattēliem.

 

Sastādītāja Anna Binde par izdevumu stāsta: «Mūsu mērķi, veidojot grāmatu «Binde 100–10», bija aktualizēt Gunāra darbus, kā arī izglītot un pārsteigt lasītāju. Dizainers Aleksejs Muraško ir panācis to, ka izdevums pats par sevi tiecas iegūt mākslas darba titulu, vienlaikus precīzi notverot Gunāra būtību; tā ir monumentāla un racionāla grāmata, kas brīžiem nebaidās lasītāju pavilkt uz zoba. Īpaša uzmanība pievērsta dizaina risinājumiem, taktilitātei un spēlei ar gaismu. Lasot pie laba apgaismojuma vai saulē, grāmata mirdz bronzas, sudraba un perlamutra nokrāsās, atgādinot gan par mākslinieka neskaitāmajiem sasniegumiem, gan gadu gaitā iegūto «gaismas meistara» titulu.»

Grāmata izdota ar tekstu latviešu un angļu valodā. Grāmatu sastādījuši: Anna Binde, Aleksejs Muraško un Elīza Ramza. Grāmatas dizainers — Aleksejs Muraško. Tekstus veidojušas Elita Ansone, Alise Tīfentāle un Santa Hirša, angļu valodā tulkojuši Lauris Veips un Anna Zaslavska, redaktores — Guna Kalniņa un Terēze Svilane. Izdevums «Jelgavas tipogrāfijā». Izdevējs — Gunāra Bindes fonds. Izdevuma tapšanu atbalstījis fonds «Tavs Atbalsts», Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

 

Grāmatu pieejama Gunāra Bindes mājaslapā, kā arī žurnāla «Foto Kvartāls» interneta veikalā. Grāmatu var iegādāties arī veikalos rotu dizaina studijā «Ro Studio», ISSP galerijā , grāmatnīcā «Bolderāja», kā arī Jāņa Rozes grāmatnīcās visā Latvijā.