Ilustrācija — Kirils Kirasirovs

Latvijas Dizaina gada balvas 2025 (LDGB) atlases žūrijā strādās vienpadsmit atzīti Latvijas dizaina profesionāļi, kuri pārstāv dažādas dizaina jomas, vērtējot darbus piecās kategorijās: produkti, pakalpojumi, komunikācija, vide un digitālie risinājumi. LDGB ir augstākais apbalvojums dizaina jomā Latvijā, ko pasniedz ar mērķi apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru sasniegumus, kā arī veicināt Latvijā radīta dizaina izmantošanu un dizaina nozares attīstību.

Ziņas Fold 15. novembris, 2024

Atlases žūrija

Latvijas dizaina gada balvas 2025 atlases žūrijā katrā kategorijā darbosies priekšsēdētājs un divi žūrijas locekļi. Kategoriju priekšsēdētāju pienākumus piekritušas uzņemties:

  • dizaina studijas «Kid Design» partnere un dizaina direktore Maija Rozenfelde;
  • dizainere, studijas «Studio Sarmīte» un zīmola «(Un)woven» dibinātāja Sarmīte Poļakova;
  • arhitekte un «Brigita Bula arhitekti» dibinātāja Brigita Bula;
  • uzņēmēja dizaina jomā un kustības «Riga TechGirls» līdzdibinātāja un vadītāja Anna Andersone.

Atlases žūrijā darbosies arī:

  • dizainers un uzņēmējs Edgars Zvirgzdiņš;
  • Patentu valdes direktors Agris Batalauskis;
  • dizainere un dizaina apvienības «Support System» līdzdibinātāja Evija Krištopane;
  • dizainers un uzņēmuma «Don’t Panic Design Solutions» dibinātājs Mārcis Ziemiņš;
  • dizainers un arhitekts, dizaina studijas «Gateris Works» līdzdibinātājs Reinis Leo Miķelsons;
  • produktu attīstītāja un datu vizualizācijas platforma «Infogram» līdzdibinātāja Alise Dīrika;
  • digitālās aģentūras «Wrong Digital» līdzdibinātājs un radošais direktors Oskars Cirsis.

Maija Rozenfelde

Dizaina studijas «KID Design» partnere un dizaina direktore, Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore un grafikas dizaina katedras vadītāja. Dizaina procesā viņu aizrauj iedziļināšanās dažādās nozarēs, meklējot iespējami autentiskāko risinājumu un vienmēr saglabājot zinātkāra iesācēja attieksmi. Pēdējo gadu nozīmīgākie projekti radīti kopā ar «Stenders», Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, «Laima», XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, JVLMA un citiem klientiem. Maijas darbi ieguvuši «Red Dot», «Print Awards» un «Art Directors Club Europe» godalgas, kā arī Latvijas Dizaina gada balvas 2020 Grand Prix.

Sarmīte Poļakova

Dizainere, studijas «Studio Sarmīte» un zīmola «(Un)woven» dibinātāja. Darbojas ar un ap materiāliem, kas pārtop mākslas, dizaina, zinātnes un cilvēku mijiedarbības pētījumos un produktos. Paralēli darbam studijā Sarmīte pasniedz dažādās Eiropas augstskolās, kā arī vada radošās darbnīcas par materiāliem, apritīgumu un ilgtspēju.

Brigita Bula

«Brigita Bula arhitekti» vadošā arhitekte, Nacionālās arhitektūras padomes un Latvijas Arhitektu savienības padomes locekle. Brigitas birojā top ilgtspējīga arhitektūra zaļi un progresīvi domājošiem klientiem: privātmājas, biroju iekārtojums, publiskas ēkas, kafejnīcas un izstādes. Brigitas projektētā Sāls māja Pāvilostā 2019. gadā saņēma Latvijas Arhitektūras gada balvas Grand Prix un 2022. gadā tika nominēta Mīsa van der Roes balvai.

Anna Andersone

Uzņēmēja dizaina jomā, viena no jaunuzņēmumu ekosistēmas līderēm Latvijā un kustības «Riga TechGirls» vadītāja. Annas darbs jau vairāk nekā 20 gadu ir saistīts ar dizaina, komunikācijas un tehnoloģiju jomu un uzņēmējdarbību, līdzdibinot jaunuzņēmumus «Froont» un «Berta.me», kā arī darbojoties «TechHub Riga» valdē. Viņas vadībā «Riga TechGirls» trīs gadu laikā apmācīts vairāk nekā 20 000 cilvēku Latvijā un ārvalstīs. Anna ir vieslektore Rīgas Ekonomikas augstskolā (SSE Riga) un ir līdzdibinātāja un vadītāja jaunai tehnoloģiju un biznesa mācību programmai Rīgā — «StartSchool».

Agris Batalauskis

Latvijas Republikas Patentu valdes direktors. Agris ir tieslietu jomas speciālists, kura līdzšinējā darba pieredze vadošos amatos tikusi augstu novērtēta. Bijis atbildīgs par daudzu stratēģiski nozīmīgu attīstības projektu uzraudzību un īstenošanu, pārstāvējis tieslietu jomas intereses dažādos starptautiskos forumos. Pateicoties Agra aktīvai iesaistei Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja aktivitātēs (EUIPO), 2024. gada septembrī Rīgā norisinājās EUIPO Eiropas Dizaina balvas pasniegšanas ceremonija.

Evija Krištopane

Dizaina apvienības «Support System» līdzdibinātāja. Veido organizatoriskās identitātes, raksta dizaina teoriju un attīsta tajā balstītus projektus. Iepriekš vadījusi dizaineru komandu studijā «Overpriced», veidojusi projekta «Sporta pils dārzi» zīmola stratēģiju un organizējusi «KDD» tiešsaistes dizaina sarunas. Studējusi Ilinoisas Tehnoloģiju institūta Dizaina institūtā Čikāgā un Nīderlandes Mākslas institūtā, kur šobrīd pēta laikmetīgā dizaina leksiku.

Edgars Zvirgzdiņš

Dizainers, dizaina studijas «Associates, Partners et Sons» dibinātājs un skandu zīmola «Aretai» līdzdibinātājs. Līdzās dizaina praksei nodarbojas ar dizaina vadību un zīmola dizaina stratēģiju izstrādi. Interesē dažādu mediju savienojums un sadarbība ar plaša spektra speciālistiem, veidojot izteiksmīgas pieredzes un produktus. Vairāki projekti, kuru tapšanā Edgars bijis iesaistīts, novērtēti ar Latvijas Dizaina gada balvu, Latvijas Arhitektūras gada balvām un «Red Dot» balvu produktu dizainā.

Mārcis Ziemiņš

Dizainers un uzņēmuma «Don’t Panic Design Solutions» dibinātājs. Strādājis kā grafikas dizainers dažādās reklāmas aģentūrās un kopš Eindhovenas Dizaina akadēmijas absolvēšanas jau 10 gadus rada plaša spektra vides un produktu dizaina risinājumus: scenogrāfijas, interaktīvas instalācijas, kustīgus objektus un citus risinājumus kultūras un izklaides pasākumiem. Mārcis rada pieredzes dizaina projektus, kuros izmanto jaunas izteiksmes formas un mijiedarbības veidus ar auditoriju, un šie projekti guvuši neskaitāmas starptautiskas godalgas. Mārcis ir arī produktu dizaina pasniedzējs Latvijas Mākslas akadēmijā.

Reinis Leo Miķelsons

Dizainers un arhitekts, dizaina studijas «Gateris Works» līdzdibinātājs. Iepriekš strādājis arhitektu birojā «SZK» un interjera arhitektūras studijā «Annvil», piedalījies «Zunda Towers» interjera projektēšanā, vadījis mākslas centra «Zuzeum» interjera projektu, kā arī vairākus viesnīcu un restorānu interjera projektus Norvēģijā. Līdzās komerciāliem projektiem kopā ar grafikas dizaineri Evu Abduļinu padziļināti pēta latvisko formu un tulko to ikdienas objektos. Kopā ar domubiedriem dibinājis jauno dizaineru platformu «Home Ground».

Alise Dīrika

Produktu attīstības un lietotāju pieredzes speciāliste ar pieredzi digitālā dizaina un tehnoloģiju inovācijās. Datu vizualizācijas platformas «Infogram» līdzdibinātāja. Vadījusi produktu izstrādes komandu animācijas un vektorgrafikas risinājumu jaunuzņēmumā «Linearity» un izstrādājusi produktu risinājumus «Prezi» platformai. Pašlaik Alise darbojas uzņēmumā «HackMotion», izstrādājot risinājumu, kas palīdz golfa spēlētājiem veikt kustību analīzi un uzlabot spēles rezultātus. Aktīvi atbalsta jaunos uzņēmējus un tehnoloģiju profesionāļus kā mentore «Riga TechGirls» un «Unilab» programmās.

Oskars Cirsis

Digitālās aģentūras «Wrong Digital» līdzdibinātājs un radošais direktors ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi digitālā dizaina un komunikācijas jomā. Viņa darbi ieguvuši atzinību tādos konkursos kā «Cannes Lions», «ADwards», «Eurobest» un «Red Dot». Oskars eksperimentē ar jaunākajām tehnoloģijām, lai radītu inovatīvus risinājumus. Viņš ir aktīvs Latvijas dizaina kopienas dalībnieks, daloties pieredzē un zināšanās ar citiem profesionāļiem un «Latvian Art Directors Club» skolas studentiem.

Darbu iesniegšana divos periodos

Darbu iesniegšana LDGB 2025 ir atvērta divas reizes gadā: rudens pieteikšanās turpinās līdz 2024. gada 20. novembrim un ziemas pieteikšanās notiks no 2025. gada 1. februāra līdz 20. martam. Darbu iesniegšana notiek LDGB mājaslapā, kur pieejama konkursa pieteikuma forma.

 

Konkursam darbus var pieteikt to autors vai cita ar darbu saistīta persona, piemēram, tā īpašnieks vai pasūtītājs. Darbus var iesniegt fiziskas vai juridiskas personas, tai skaitā valsts pārvaldes iestādes, pašvaldības, izglītības iestādes, uzņēmumi, organizācijas un citi. Latvijas Dizaina gada balvai 2025 iespējams pieteikt darbus, kas radīti kopš 2022. gada janvāra. Var iesniegt gan Latvijā īstenotus darbus (neatkarīgi no autoru valstiskās piederības), gan tādus, kas īstenoti jebkur citur pasaulē, ja to autoru piederības valsts ir Latvija.

Darbu vērtēšanas kārtība

LDGB iesniegtie darbi tiek vērtēti divās kārtās. Pirmajā kārtā atlases žūrija izvērtē attiecīgajā pieteikšanās periodā saņemtos darbus un izvirza nominantus dalībai konkursa nākošajā kārtā. Otrajā kārtā fināla žūrija izvērtē nominantus un izvirza finālistus. Fināla žūrija arī lems par katras kategorijas uzvarētāju un Latvijas Dizaina gada balvas Grand Prix un «Jaunā dizainera» titula ieguvējiem. Konkursa otrā kārta noslēgsies ar Dizaina gada balvas pasniegšanu 2025. gada maija beigās. Precīzi norises datumi tiks laicīgi izziņoti LDGB mājaslapā.

Vērtēšanas kritēriji

Latvijas Dizaina gada balvai pieteikto darbu vērtēšanā tiks ņemti vērā Latvijas Dizaina stratēģijā 2022–2027 definētie dizaina jomas mērķi un rīcības virzieni, kā arī Eiropas Komisijas iniciatīvas «Jaunais Eiropas Bauhaus» vērtības. Konkursā iesniegto darbu vērtēšana balstīsies šādos kvalitātes kritērijos:

  • idejas oriģinalitāte un jaunrade,
  • problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam,
  • koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā,
  • funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums,
  • estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas,
  • ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums,
  • sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība.

 

Latvijas Dizaina gada balva ir nacionālas nozīmes apbalvojums dizainā ar mērķis ir apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru izcilāko sniegumu, sekmēt Latvijā radītā dizaina izmantošanu un Latvijas dizaina nozares attīstību, saikni ar citām nozarēm un izaugsmi ilgtermiņā. Apbalvojums ar Kultūras ministrijas atbalstu dibināts 2017. gadā. Līdz 2025. gada maijam to organizē Latvijas Dizaina centrs — Eiropas Dizaina asociāciju apvienības (BEDA) biedrs un Eiropas Komisijas stratēģiskās iniciatīvas «Jaunais Eiropas Bauhaus» oficiālais partneris. Latvijas Dizaina centrs piedalās nacionālās dizaina politikas veidošanā, pētniecībā un izglītošanā, iniciējot sadarbību un stratēģiskas partnerības ar citām dizaina organizācijām, dizaineriem, uzņēmumiem un dizaina lietotājiem. Ar Kultūras ministrijas atbalstu Latvijas Dizaina centrs uztur radošo industriju komunikācijas platformu FOLD.