Foto — Madara kuplā

Pirmdien, 7. aprīlī, Litas pilī (Palazzo Litta) Milānā tika atvērta Baltijas laikmetīgā dizaina izstāde «Tactile Baltics», kurā ar kopīgu ekspozīciju piedalās 21 dizainers no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Izstāde iepazīstina pasaulē lielākā dizaina notikuma — Milānas dizaina nedēļas — apmeklētājus ar mūsu reģiona inovācijām, tradīcijām un kultūras vērtībām. Pirmajās dienās izstāde piedzīvojusi lielu apmeklētāju atsaucību, kā arī preses ievērību.

Ziņas Fold 9. aprīlis, 2025

«Tactile Baltics» aplūkojami kolekcionējamā dizaina darbi — mēbeles, gaismas objekti, tekstila dizains, trauki un mājas dekori —, kurus vieno ilgtspējīga un apritīga pieeja, kā arī eksperimenti ar materiālu, īpaši fokusējoties uz dizaina taktilajām kvalitātēm. Izstādes apmeklētāji var iepazīt, kā tradicionālā amatniecība Baltijas laikmetīgajā dizainā savienojas ar modernām tehnoloģijām, atklājot formas, funkcionalitātes un kultūras mantojuma mijiedarbību, radot unikālus dizaina priekšmetus.

 

Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas vēstniece Itālijā Elita Gavele, kā arī Lietuvas vēstniece Daļa Kreiviene (Dalia Kreivienė) un Igaunijas vēstnieks Lauri Bambuss (Lauri Bambus). «Būt pasaulē lielākajā dizaina nedēļā ir katras valsts prestiža jautājums. Man prieks, ka mums ir uzņēmība piedalīties un ar savu ekspozīciju varam būt līdzvērtīgi citiem dalībniekiem. Ir skaisti, ka startējam kopā kā trīs Baltijas valstis, tā ir iespēja pievērst mums plašāku uzmanību. Protams, īpašs gandarījums man ir par latviešu dizaineriem — mums tiešām ir, ko rādīt!» par izstādi saka vēstniece Elita Gavele.

Izstādes projekta vadītāja un Latvijas ekspozīcijas kuratore Dita Danosa norāda, ka dalība Milānas Dizaina nedēļā ir iespēja izcelt Baltijas radošo potenciālo un iezīmēt sevi Eiropas dizaina kartē. «Esmu patiesi saviļņota par apmeklētāju lielo interesi izstādes pirmajās dienās — ir cilvēki, kuri speciāli devušies uz Litas pili, lai apskatītu «Tactile Baltics». Apmeklētāju plūsma ir liela, daudzi apmeklētāji uzkavējas ilgāk un aizrautīgi pēta mūsu dizainu, cenšoties tos sajust arī taktili — pieskaroties vai apsēžoties —, kā arī izjautājot par dizaina procesu un stāstu,» pieredzē dalās Dita.

 

Jau pirms izstādes atklāšanas «Tactile Baltics» savos Milānas Dizaina nedēļas ieteikumu sarakstos iekļāvusi virkne dizaina žurnālu un izdevumu, kā «Wallpaper», «Dezeen» un «Domus». Tāpat izstāde tika pieminēta «Financial Times» un «New York Times» apskatos. Savukārt pirmajās dienās par «Tactile Baltics» rakstījuši «Elle Decor» un «Domus» žurnāli.

 

«Dalība «Tactile Baltics» man atvērusi jaunu perspektīvu. Tajā ir kaut kas spēcīgs — redzēt Latviju, Lietuvu un Igauniju vienotā telpā un dialogā. Tas liek apzināties, ka, lai gan mums katram ir sava balss, mums visiem ir kopīga jūtība pret materiālu, formu un stāstījumu, veidojot vienotu Baltijas dizaina valodu. Baltijas dizains nav skaļš, tas neskrien līdzi tendencēm, bet tajā skaidri redzama apzinātība, mūsu vērtības un emocijas. Izstāde atspoguļo dizaineru paaudzi, kuri dziļi personiskā veidā pievēršas identitātes, ekoloģijas un kultūras mantojuma tēmām,» stāsta viena no izstādes dalībniecēm, tekstilmāksliniece Emma Sofia.

Līdz ar viņu izstādē Latviju pārstāv «Gateris Works», «Ēter», Dace Sūna, «Studio Sarmīte», Artis Nīmanis un «Boterra». Vairāk par Latvijas dizaineriem lasi šeit. No Lietuvas «Tactile Baltics» piedalās Mants Lesausks, Paulīna Vasiļauskaite, Lūcija Kostiva, Liepa Gradauskaite, «Daydreaming Objects», Marija Puipaite un Viļus Drinģelis; vairāk par Lietuvas dizaineriem — šeit. Savukārt Igauniju pārstāv Mārja Mēmetsa, Kertu Līsa Lepika, Heiter X, «Myceen», Teresa RA, Annike Laigo un «Standard»; vairāk lasi šeit.

Par «Tactile Baltics»

Pēc veiksmīgas debijas Londonas Dizaina festivālā 2021. gadā, kur izstāde guva lielu publikas atsaucību, «Tactile Baltics» no jauna dod platformu Baltijas laikmetīgajam dizainam, veicinot tā starptautisko atpazīstamību un bagātinot laikmetīgā dizaina ainu ar mūsu reģiona inovācijām, amatniecības tradīcijām un kultūras vērtībām.

 

«Tactile Baltics» eskpozīcija Milānas Dizaina nedēļā 2025 būs aplūkojama no 7. līdz 13. aprīlim Litas pilī (Palazzo Litta, Corso Magenta 24, 20121) kā daļa no «MoscaPartners Variations» grupas izstādes (16. telpā). Lai apmeklētu izstādi, iepriekš jāreģistrējas.

 

Izstādi «Tactile Baltics» Milānā organizē Latvijas Dizaina centrs, Igaunijas dizaina aģentūra «NID» un Lietuvas Dizaina forums. Kuratores: Latvija — Dita Danosa; Igaunija — Trīna Loks (Triin Loks), Lietuva — Audrone Drungilaite (Audronė Drungilaitė). Grafikas dizains — Kirils Kirasirovs («Augusts»). Ekspozīcijas dizains — Brigita Bula («Brigita Bula arhitekti»).

 

«Tactile Baltics» dalību Milānas Dizaina nedēļā 2025 finansiāli atbalsta Baltijas Kultūras fonds, Latvijas un Igaunijas Kultūras ministrijas, kā arī ar Igaunijas, Latvijas un Lietuvas vēstniecības Itālijā.

 

Plašāk par izstādi — «Tactile Baltics» mājaslapā un Instagram kontā.

Par «MoscaPartners»

«MoscaPartners Variations» ir izstāde, ko organizē «MoscaPartners» — uzņēmums, ko 2011. gadā dibināja Katerīna Moska (Caterina Mosca) un Valerio Kastelli (Valerio Castelli). Milānas Dizaina nedēļā 2025 izstāde atgriežas Litas pilī (Palazzo Litta), piedāvājot tēmu «Migrācijas», kas aplūko dizainu kā kultūras apmaiņas un radošās inovācijas katalizatoru. Pulcējot arhitektus, dizainerus un māksliniekus no visas pasaules, izstāde sniedzas pāri ģeogrāfiskām robežām, veicinot dialogu starp dažādiem skatpunktiem.

 

Par Milānas Dizaina nedēļu

Milānas dizaina nedēļa ik gadu piesaista aptuveni 370 000 dizaina profesionāļu, 5000 žurnālistu un 27 500 citu interesentu. Paralēli komerciālā dizaina mesei «Salone del Mobile» Milānas Dizaina nedēļa aptver visplašākā spektra dizaina produktus un starpdisciplināros risinājumus, aplūkojot inovatīvus risinājumus, ilgtspēju, laikmetīgo dizainu, kā arī dizaina vēsturi. Sešās pilsētas apkaimēs notiek dažādas izstādes, zīmolu jaunāko kolekciju prezentācijas, pop–up pasākumi, lekcijas un darbnīcas, kā arī izveidotas iespaidīgas instalācijas pilsētvidē.