
Studijas radošo industriju nozarēs mainās — ar jauniem kontekstiem un specifiku tās balstās jēgā, nevis iegūtajā grādā. Īstermiņa programmas, hibrīdmodeļi, vasaras skolas un kursi aktualizē jaunas izglītības formas, kas var izrādīties labākais veids jaunu zināšanu apguve — jo īpaši radošajiem profesionāļiem, kuri nereti strādā vairākos darbos, cenšoties tos apvienot ar piepildošu privāto dzīvi. Laikmetīgās mākslas telpas «Kurtuve» projektu vadītāja Liene Jakobsone apkopo pašas, kā arī draugu un studiju biedru rekomendācijas radošajai izglītībai Baltijas jūras reģionā.
Starptautiskā īslaicīgās arhitektūras un pilsētvides dizaina vasaras skola «FestivaL’and 6.0» Valmiermuižā
«FestivaL’and 6.0» vasaras skola veidojusies sadarbībā ar Valmieras Vasaras teātra festivālu, un šogad, no 25. jūnija līdz 5. jūlijam, tā norisināsies jau 6. reizi. Šogad to organizē Latvijas Mākslas akadēmija, Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūts (LMDA) sadarbībā ar kultūras un radošo apvienību «Camposaz», Valmiermuižas kultūras biedrību un augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti.
Studiju pamatā ir uzstādījums par radošu mākslas, dizaina, arhitektūras, amatniecības un koka būvniecības sinerģiju, kas rezultējas īslaicīgās telpiskās intervencēs pilsētas publiskajā ārtelpā. Procesa dalībniekiem tiek dota iespēja iegūt jaunas zināšanas, prasmes un pieredzi, ņemot dalību visos dizaina procesa posmos — no izpētes un ideju radīšanas līdz pat 1:1 mēroga būvniecībai. Vasaras skolai aicināti pieteikties gan humanitāro, gan inženiertehnisko zinātņu bakalaura un maģistra līmeņa studenti no tādām studiju jomām kā arhitektūra un pilsētplānošana, telpiskās attīstības plānošana, būvniecība, māksla un dizains, audiovizuālās mākslas, kā arī citām nozarēm atbilstoši pieteikumā paustajai motivācijai.
Pieteikšanās dalībniekiem no Latvijas tiks izsludināta aprīļa vidū. Vasaras skolas aktualitātēm iespējams sekot līdzi «FestivaL’and» mājaslapā un sociālo tīklu kontos Instagram un Facebook.

Apmācību kurss «Tukšo ēku kurators» Vidzemes augstskolas Jaunās Būvniecības skolā Valmierā
Kopš 2023. gada Vidzemes Augstskolā darbojas Jaunās Būvniecības skola (JBS), kas līdzās izstrādātajiem kursiem caur dažādām formālās, neformālās izglītības formām, hakatoniem un dzīvajām laboratorijām paver iespējas iegūt zināšanas, pieredzi un kompetences ilgtspējīgām būvniecības pieejām.
Nākamajā mācību gadā (orientējoši 2026. gada pavasarī) JBS mikrokursu programmā tiks piedāvāts studiju kurss «Tukšo ēku kurators», kas tapis projekta «BASICC: Building Alternative Skills to Implement Creativities and Commons» ietvaros un izstrādāts sadarbībā ar biedrību «Free Riga». Kursa saturs veidots, domājot par tukšo telpu potenciāla un pieeju apgūšanu, kā arī ilgtspējīgu atkalizmantošanu un atgriešanu sabiedriskajam labumam un kopienai. Apmācību programma tiks balstīta praktiskā pieejā, veidojot mijiedarbību starp arhitektūru, sociālajām inovācijām, būvniecību un radošajām kopienām. Kurss par maksu būs pieejams ikvienam interesentam, bez priekšzināšanām specifiskā nozarē. Vidzemes Augstskolas studentiem kurss būs pieejams kā daļa no bakalaura studiju programmas.
Aktualitātes un plašāka informācija par kursu — JBS mājaslapā.


Valgas Arhitektūras rezidence Igaunijā
2024. gadā kā daļa no Tartu Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas tika dibināta Valgas Arhitektūras rezidence (VARES), veidojot veiksmīgu Latvijas–Igaunijas pārrobežu sadarbību un attīstot augstvērtīgu, starptautisku rezidenču programmu. Kultūras galvaspilsētas gads ir noslēdzies, taču par laimi rezidence turpina īstenot savu programmu.
VARES ir starpdisciplināra rezidence telpiskās prakses jomā, kas fokusējas uz lēnu arhitektūras praksi, materiālu atkārtotu izmantošanu, telpiskiem eksperimentiem un pētniecību. Rezidenču centrs atrodas uz Igaunijas un Latvijas robežas, un ir ierīkots 20. gadsimta 30. gadu skolas ēkā, kas pamazām pārtop par muzeju, kurā apkopoti dalībnieku eksperimenti, telpiskās intervences un idejas. Rezidencēm aicināti pieteikties gan studenti, gan nozaru profesionāļi, kuri pēta publisko telpu, praksē izmanto apritīgus principus un kuru darbs vai studijas balstās starpdisciplinārā pieejā.
2025. gadā rezidenču grafiks paredz trīs pieteikšanās posmus (martā, aprīlī un maijā). Vienas rezidences ilgums — līdz diviem mēnešiem. Dalībniekiem tiek nodrošināta stipendija, kā arī segtas transporta un ražošanas izmaksas. Rezidences pārstāvji norāda, ka dalībnieki aicināti izmantot VARES, Valgas pilsētu un tās apvidu kā gadījuma izpēti (case–study) vēlamā rezultāta izstrādei.
Vairāk informācijas par VARES — rezidences mājaslapā.

«Rupert» rezidenču centra alternatīvās izglītības programma Viļņā, Lietuvā
«Rupert» rezidenču centra alternatīvā izglītības programma paredz nepilna laika, starpdisciplināras studijas, kas ilgst sešus mēnešus, noslēgumā rezultējoties izstādē un publikācijā. Programma piedāvā zināšanu apmaiņu un procesā balstītas pētniecības metodes — tai aicināts pieteikties jebkurš interesents neatkarīgi no iegūtās izglītības vai profesionālās pieredzes. Dalībnieki strādā individuāli, papildinot zināšanas ar lekciju, semināru, pētniecības braucienu un studiju apmeklējumu. Tāpat programmas dalībnieki tiek iepazīstināti ar Viļņas mākslas vidi un, tiek aicināti piedalīties saistītajās «Rupert» programmās un sadarboties ar centra rezidentiem. 2025. gada studiju programmas «The Secretary, the Shaman, the Scholar, the Lobbyist, the Publicist, and the Virtuoso» dalībnieki pievērsīsies tēmām, kas skar dažādas mākslinieka lomas mūsdienās.
Vairāk par programmu un pieteikšanos — «Rupert» mājaslapā.

Nidas mākslas kolonija Lietuvā
Nidas mākslas kolonija ir Viļņas Mākslas akadēmijas (VMA) struktūrvienība, kas izveidota 20. gs. 90. gados un sākotnēji paredzēta VMA studentu ikgadējām vasaras praksēm. Šobrīd mākslas kolonija darbojas trīs savstarpēji saistītos virzienos, attīstot mākslas, rezidenču un izglītības programmas. Plašākai sabiedrībai pieejamas VMA orgnizētās vieslekcijas, atvērtās darbnīcas un NAC saistītā norišu programma.
Kursus piedāvājumu iespējams meklēt kalendārā Nidas mākslas kolonijas mājaslapā, par apmeklējumu iepriekš sazinoties ar organizētājiem.

«OPI Lab» programma Stokholmas Karaliskajā mākslas institūtā Zviedrijā
«OPI Lab» (saīsinājumā no «Of Public Interest»), kur šobrīd studēju, ir starpdisciplinārs tālākizglītības kurss Stokholmas Karaliskajā mākslas institūtā, kas paredzēts profesionāļiem, kuri savā ikdienas darbā vai studijās pēta un strādā ar tēmām, kas skar publisko vidi, — māksliniekiem, arhitektiem, pilsētplānotājiem, kuratoriem, kultūras satura producentiem, kultūrpolitikas veidotājiem un citu saistīto jomu pārstāvjiem. Programma studentiem piedāvā rīkus, metodes un stratēģijas, ar kuru palīdzību veidot apbūvētu vidi un telpu kopienām, tādējādi veidojot jēgpilnas pārmaiņas sabiedrībā.
Studiju procesa pamatā ir praksē balstīta domāšanā un 1:1 mēroga prototipu un priekšlikumu izstrādē, to kombinējot ar papildinošu saturu, piemēram, vieslekcijām, mākslas telpu un izstāžu apmeklējumiem, studiju materiālos balstītiem semināriem, savstarpējām diskusijām un grupu darbiem. Studiju specifikas dēļ kurss norit ārpus institūta un norisinās atsevišķās, tam speciāli izveidotās telpās Grīndāla (Gröndal) rajonā Stokholmā. Apkaime šeit kalpo kā gadījuma izpēte un vieta eksperimentiem, palīdzot uzturēt nepārtrauktu dialogu ar konkrēto vietu un tās potenciālo publiku.
Lai pieteiktos programmai, nepieciešams maģistra līmeņa grāds mākslās vai citā ar iepriekš minētajām studiju tēmām saistītā, ekvivalentā nozarē. Studiju programma tiek īstenota desmit sesijās, kas klātienē notiek reizi mēnesī. Studijas ir bezmaksas, taču studentiem jāsedz ceļošanas un uzturēšanās izmaksas Stokholmā. Pieteikšanās 2025./2026.gada programmai atvērta vēl līdz 8. aprīlim. Vairāk informācijas — Stokholmas Karaliskā mākslas institūta mājaslapā.

Īsa laika maģistra studijas «Interaction design» («IxD») un «Creative industries» Malmes universitātē Zviedrijā
Programmas Malmes universitātē ir manu zviedru kursabiedru ieteikums, kuri šo universitāti vērtē kā vienu no redzamākajām un kvalitatīvākajām Zviedrijas augstākās izglītības iestādēm, īpaši urbāno studiju, jauno mediju mākslas un dizaina nozarēs. Studiju programma «Interaction design» paredz īsa termiņa — viena gada— maģistra studijas mijiedarbības dizaina apguvē un tām nepieciešams klātienes apmeklējums. Programma sagatavo studentus reaģēt uz vēl nebijušām sabiedrības vajadzībām un profesionāliem izaicinājumiem, apgūstot praktiskās, teorētiskās un kritiskās prasmes, kas nepieciešamas, lai veidotu attiecības starp cilvēkiem un tehnoloģijām.
Savukārt programmai «Mediju un komunikācijas studijas: Kultūra, mediji un radošās industrijas» ar fokusu uz multimediju komunikāciju nav nepieciešams klātienes apmeklējums — tā norisinās attālināti. Programma piedāvā padziļinātu izpratni par digitālajiem medijiem no dažādiem skatupunktiem.
Abas īsās maģistra programmas ir bezmaksas, un tām iespējams pieteikties līdz 15. aprīlim. Vairāk informācijas — Malmes universitātes mājaslapas sadaļā «Studiju kursi».
Kur meklēt citas izglītības iespējas?
Digitālās platformas «E–flux» izglītības sadaļa regulāri atjauno informāciju par dažāda līmeņa mākslas un dizaina studiju programmām, izstādēm un norisēm mākslas skolās, universitātēs un citās mākslas izglītības iestādēs pasaulē. Tāpat Baltijas laikmetīgās mākslas interneta žurnāls «Echo Gone Wrong» regulāri aktualizē sadaļu par izglītības iespējāmun rezidencēm Baltijas valstīs. Visbeidzot, negaidīti vērtīga izrādījusies Igaunijas radošo rezidenču tīkla (LOORE) platforma. Organizācija apvieno 18 dažādu radošo jomu rezidences Igaunijā, un mājaslapā vienkopus atrodama informācija par visām un katru. Cerams, ļoti drīz sagaidāma arī nesen dibinātās Latvijas Radošo rezidenču apvienības «LaMaRe» digitālā platforma pārskatāmam Latvijas rezidenču piedāvājumam.
Viedokļi