
Latvijas Pasts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku izdevis pastmarku «Latviešu grāmatai 500», ko veidojušas dizainere Madara Lesīte–Volmane un māksliniece Ella Mežule. Šis notikums ir viens no pieturpunktiem bagātīgajā pasākumu ciklā, kas, šogad kulminējot, atzīmē latviešu grāmatniecības piecsimtgadi. Vērotāja tēls pastmarkas ilustrācijā tiecas savienot pagātnes izzināšanu ar vēlējumu latviešu grāmatniecības nākotnei — vienmēr būt dzīvā attīstībā ar lasītāju uzmanības centrā.
Sagaidot nozīmīgu latviešu grāmatniecības jubileju — pirmās iespiestās grāmatas latviešu valodā piecsimtgadi, Latvijas Pasts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) izdevis pastmarku «Latviešu grāmatai 500», veltot šim notikumam arī īpaša dizaina aploksni 500 eksemplāros.
Grāmatu vēsture latviešu valodā aizsākās 1525. gadā, kas kļuva par pagrieziena punktu latviešu valodas nostiprināšanā, nācijas tapšanā un ceļā uz Latvijas valsti. Pirmais iespiestais teksts latviešu valodā tapa Reformācijas ietekmē. Visticamāk, tā bija dievkalpojuma kārtība, lai gan neviens tās eksemplārs nav saglabājies. Latviešu grāmatu kultūra kļuva par vienu no nācijas stūrakmeņiem, tādēļ latviski rakstītā un grāmatā iespiestā vārda vēsture ir Latvijai un latviešiem nozīmīgs laiks. Kopš 2021. gada LNB atzīmē dažādām grāmatniecības izpausmēm un pārmaiņām veltītas norises, izceļ nozīmīgākos procesus, kas ietekmēja latviešu rakstītā un iespiestā vārda izplatību, un cikla kulminācijas pasākumi notiek šogad. Pastmarkas «Latviešu grāmatai 500» izdošana sadarbībā ar Latvijas Pastu ir viens no tiem.


Pastmarkas dizainu veidojusi notikumu cikla grafiskās identitātes autore Madara Lesīte–Volmane, ilustrāciju — māksliniece un animācijas režisore Ella Mežule. Pastmarkas vizualitāte atgādina, ka katrs Latvijas iedzīvotājs ir nozīmīga daļa no nācijas kultūras, un tās pastāvēšanā ir būtiska katra cilvēka iesaistīšanās. Iniciatīvas autori uzsver, ka pastmarkai piemīt gaišums un iekšēja dinamika, tā iekļauj vēlējumu latviešu grāmatniecības nākotnei — vienmēr būt dzīvā attīstībā ar lasītāju uzmanības centrā.
Pastmarkā izmantoti «Latviešu grāmatai 500» vizuālās identitātes elementi. «Gramatikas kontekstā kvadrātiekavas lieto, lai parādītu izlaidumu citātos, savukārt šajā ciklā mēs aplūkojam, kas, iespējams, ir izlaists un mazāk zināms piecssimt gadus senā grāmatniecības vēsturē,» skaidro dizainere Madara Volmane–Lesīte. Par atsauci uz grāmatu apzīmogošanu bibliotēkās un privātajās kolekcijās kalpo papildinošais elements, zīmogs, kas izmantots arī svētku aploksnē. Vairāk par «Latviešu grāmatai 500» vizuālo identitāti — šeit.
Pastmarkas ilustrācijā redzamais tēls balstīts Ellas Mežules jau 2022. gadā radītajos vizuālajos materiālos. Tie tapa, kad dizainere, tolaik LNB Izstāžu centra vadītāja, Anete Krūmiņa uzrunāja mākslinieci radīt plakātus, kas atspoguļotu dažādus ar latviešu valodu saistītus procesus — tās kopšanu, tulkošanu, izpēti. «Nolēmām izveidot arī animāciju poētiskā formā, kas bez teicēja palīdzības izstāsta stāstu par pirmā rakstītā vārda ceļojumu pie mums. Veidojot plakātus un animācijas režiju, domāju par vērotāju — to, kurš ieskatās pagātnē un izzina savu kultūru,» atceras Mežule. Tolaik viņa uzturējās rezidencē Portugālē, un šīs valsts valodas un kultūras iepazīšana devusi lielāku izpratni arī par šī, Latvijas vēsturei tik svarīgajam notikumam veltītā darba nozīmīgumu. «Sapratu, ka vērotāja tēlam jāatspoguļo mūsdienu cilvēks. Lai arī pagātne ir aizraujoša, valodu dzīvu uztur tagadne — cilvēki, kas to kopj un lieto ikdienā.» Vērotāja tēls, kas atklājas arī pastmarkas ilustrācijā, veidots «pietiekami abstrakti, lai ikviens spētu ar to identificēties» un «vienlaikus ļoti personīgi», cenšoties ieviest nepiespiestu noskaņu siluetā un objektos, kurus tas pēta. «Vizuālā valodā izmantoju poētisku simbolu pieeju, balansējot mūsdienas ar pagātni, jo stāsts ir par mums pašiem — par mūsu rakstīto vārdu, mūsu valodu, mūsu vēsturi un arī mūsu tagadni.»



Arī pastmarkas izdošanas iniciatori, LNB un Latvijas Pasts, uzsver, ka ikviens, kurš iegādāsies pastmarku, reizē simboliski pateiksies visiem autoriem, skolotājiem, grāmatizdevējiem, bibliotekāriem, māksliniekiem, tipogrāfijas meistariem, kas turpina latviešu grāmatas izplatību un nerimstošu attīstību. Pastmarkas, kas izdota 20 000 eksemplāru tirāžā, nominālvērtība ir 2,54 eiro, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai kategorijā līdz 20 gramiem uz Eiropas ekonomiskās zonas valstīm.
Paralēli pastmarkas «Latviešu grāmatai 500» izdošanai LNB un Latvijas Pasts atklājuši vēl kādu sadarbības projektu — līdz 3. maijam LNB telpā «Retumu pasaule» skatāma pastmarku izlase «Pastmarka = vērtszīme. Latvijas Republikas pastmarku kolekcija no 1928. līdz 1945. gadam» no Latvijas Pasta krājuma, kas ļauj ieskatīties neatkarības jubilejas izdevumos un okupācijas perioda emisijās.





Viedokļi