
Marta beigās britu izdevniecībā «Hardie Grant London» iznāca jau trešā latviešu ilustratores Viktorijas Semjonovas grāmata, kas turpina iedvesmot radošām izpausmēm. Interaktīvajā, dzīvespriecīgajā izdevumā «Drawing Nature. 100 Prompts, Projects and Playful Exercises» viņa aicina zīmēt dabu «no plašiem mežiem līdz pat puķu podiņam istabā», piedāvā uzdevumus un soli pa solim īstenojamus padomus, lai tas būtu pa spēkam ikvienam.
Nepilnas divsimt lappuses biezais izdevums «Drawing Nature. 100 Prompts, Projects and Playful Exercises» ir interaktīvs grāmatžurnāls, kurā apkopoti 100 ieteikumi, rotaļīgas aktivitātes un soli pa solim izstrādāti projekti, kas veltīti dabas tēmai — kokiem, puķēm un ne tiem vien. «Pēc manas iepriekšējās grāmatas «Drawing People» izdošanas es pamanīju, ka arvien vairāk pievēršos dabai. Sāku zīmēt vairāk ainavu un izbaudīju zīmēšanu ārpus telpām. Nodomāju, ka ja jau es tā jūtos, noteikti ir vēl daudz cilvēku, kas izjūt to pašu,» ilustratore Viktorija Semjonova atklāj, kā dzima ideja par jauno grāmatu, kas «aicina zīmēt dabu no plašiem mežiem līdz pat puķu podiņam istabā». Autore stāsta, ka tā paredzēta plašam interesentu lokam — gan cilvēkiem ar pieredzi, kuri meklē papildu iedvesmas avotus, gan tiem, kuri vienkārši vēlas radoši pavadīt laiku, zīmējot kopā ar draugiem vai bērniem. «Es iemācīšu, kā sākt zīmēt, kā eksperimentēt ar kompozīciju un materiāliem, mainīt perspektīvu un atrast savu radošo balsi, attēlojot dabu.»


«Drawing Nature. 100 Prompts, Projects and Playful Exercises» ir Viktorijas trešā izglītojošā grāmata, kas iznākusi izdevniecībā «Hardie Grant London». Ideja par izdevumu ar dažādām aktivitātēm viņai radās ap 2017. gadu, kad Viktorija dzīvoja Londonā un vadīja mākslas meistarklases, īpaši pievēršoties guašas un akvareļu tehnikām, kā arī cilvēku portretēšanai. «Vēlējos dalīties ar visu, ko esmu iemācījusies un apguvusi, mācot citus.» Sakrātie nodarbību materiāli, dalībnieku atsauksmes un viņu uzdotie jautājumi pamudināja Viktoriju veltīt atsevišķu grāmatu viņas mīļākajai, guašas, tehnikai, ko ilustratore izmanto jau kopš bērnības. Izdevums jau «dzīvoja» Viktorijas prātā, kad 2020. gadā, pandēmijas laikā, pēc sarunām ar vairākiem citiem izdevējiem autori uzrunāja izdevniecība «Hardie Grant London». «Es biju nedroša par nākotni, iesprostota dzīvoklī kovida ierobežojumu dēļ. Zīmēju krūmus, kurus redzēju aiz loga, un centos izstrādāt vislabāko kartupeļu pankūku recepti. Tāpēc iespēja strādāt pie šī lielā projekta nāca tieši laikā, un mani patiesi iepriecināja iespēja, ka varu būt noderīga un dalīties ar cilvēkiem savā prasmē,» sadarbības sākumu atceras Viktorija. 2021. gadā šajā izdevniecībā iznāca grāmata «The Art of Gouache» ar 20 radošu projektu idejām. 2023. gadā — «Drawing People. 100 Prompts, Projects and Playful Exercises», kuras fokusā ir prasme zīmēt sejas, dažādus tēlus un cilvēkus kustībā. Šīgada marta beigās — «Drawing Nature. 100 Prompts, Projects and Playful Exercises». Abu pēdējo formāts nedaudz atšķiras no pirmās — uzdevumi ir īsāki, un var zīmēt grāmatas iekšlapās. Viktorija priecājas, ka izdevniecība jau kopš pirmā izdevuma pilnībā uzticējusies viņas vīzijai un idejām. «Grāmatas tapšanā, sākot no idejas, ilustrācijām un teksta rakstīšanas līdz rediģēšanai, grafikas dizainam un drukai, ir iesaistīti daudzi cilvēki. Esmu pateicīga, ka man ir bijusi iespēja strādāt kopā ar patiesi aizrautīgiem profesionāļiem, kuri rada grāmatas, ko paši vēlas redzēt savos grāmatplauktos.»



Visās savās grāmatās, arī jaunākajā, Viktorija cenšas «izskaidrot un dalīties ar savu radošā procesa recepti». Intuitīvas darbības viņa tiecas ietērpt vārdos un konkrētos paņēmienos, analizēt savu rīcību un «pārtulkot» to saprotamās metodēs. «Man vienmēr ir svarīgi sadalīt ideju mazās, viegli saprotamās darbībās. Mēs taču nesākam skriet maratonu bez treniņa, vispirms vienkārši izbaudām lēnu un īsu skrējienu parkā. Tas pats attiecas uz zīmēšanu.» Ilustratore grāmatās piedāvā cilvēkiem rīkus, lai viņi varētu eksperimentēt, izmēģināt dažādas pieejas un atrast savu stilu. «Ilustrācijas var būt ļoti dažādas. Bildēs var būt dekoratīvi raksti, vizuāli stāsti, portreti, ainavas… Tās var būt reālistiskas, abstraktas, stilizētas vai minimālas. Attēls var būt balstīts uz formu, krāsu, ritmu vai emocijām. Ir miljons veidu, kā zīmēt, un katrs no tiem ir unikāls,» uzskata Viktorija.
Grāmatu «Drawing Nature. 100 Prompts, Projects and Playful Exercises» var pasūtīt tiešsaistē. Latvijā grāmatnīcā «Jānis Roze» nopērkama «The Art of Gouache».

Par autori
«Es ļoti mīlu zīmēšanu,» ilustratore vaļsirdīgi atzīst. Viņa saka, ka «tā var atvērt durvis uz jaunām pasaulēm un iespējām», taču vienlaikus ir «vienkārši jautra, viegla un rotaļīga nodarbe», kuru nevajadzētu uztvert pārlieku nopietni. Viktorija pati izbauda darbošanos ar rokām un strādā ar tradicionāliem materiāliem — galvenokārt ar guašu, zīmuļiem, dažādiem spalvaskātiem un interesantiem papīriem, kurus izmanto kolāžām.



Pirmo izglītību mākslas jomā viņa ieguva Gulbenes Mākslas skolā un Māras Muižnieces Rīgas Mākslas skolā, par kurām izsakās ļoti atzinīgi. «Šīs skolas mani ir veidojušas un ietekmējušas tik ļoti, ka bez tām es noteikti nebūtu tāda māksliniece, kāda esmu šodien.» Pēc vizuālās komunikācijas bakalaura grāda iegūšanas Bedfordšīras universitātē, Lielbritānijā, Viktorija sāka strādāt pie personīgajiem projektiem, kas pamazām aizveda pie sadarbībām ar izdevējiem un uzņēmumiem. Paralēli viņa zīmēja portretus un vadīja radošās darbnīcas dažādiem klientiem, tostarp «YouTube», «Pinterest» un Viktorijas un Alberta muzejam Londonā.
Pašlaik Viktorija Semjonova dzīvo Bergenā, Norvēģijā, kur vada ikmēneša zīmēšanas klubu un strādā pie maģistra darba. «Mans pētniecības virziens ir ilustrācija kā līdzeklis neizsakāmā attēlošanai, it īpaši, runājot par piederības sajūtu, nacionālo identitāti un saikni ar citiem cilvēkiem un vietām. Ilustrācija kā saziņas veids var palīdzēt izteikt to, kas vārdos nav iespējams».
Viktorijas radošajām gaitām var sekot viņas mājaslapā un Instagram kontā.



Viedokļi