
Izstāde «Tactile Baltics», kas norisināsies no 7. līdz 13. aprīlim, iepazīstinās pasaulē lielākā dizaina notikuma — Milānas dizaina nedēļas — apmeklētājus ar mūsu reģiona inovācijām un vērtībām. Lietuvu izstādē pārstāvēs dizaineri Mants Lesausks, Paulīna Vasiļauskaite, Lūcija Kostiva, Liepa Gradauskaite, «Daydreaming Objects», Marija Puipaite un Viļus Drinģelis, kuru darbi reflektē par mūsdienu un tradicionālo kultūru, kā arī cilvēka un dabas attiecībām.
«Tactile Baltics» izstādē aplūkojamos kolekcionējamā dizaina darbus — mēbeles, gaismas objektus, tekstila dizainu, traukus un mājas dekorus — vieno ilgtspējīga un apritīga pieeja, kā arī eksperimenti ar materiālu, īpaši fokusējoties uz dizaina taktilajām kvalitātēm. Izstādes apmeklētāji varēs iepazīt, kā tradicionālā amatniecība Baltijas laikmetīgajā dizainā savienojas ar modernām tehnoloģijām, atklājot formas, funkcionalitātes un kultūras mantojuma mijiedarbību, radot unikālus kolekcionējamā dizaina priekšmetus. Darbus Lietuvas ekspozīcijai atlasījusi kuratore Audrone Drungilaite (Audronė Drungilaitė).
«T SW» grāmatplaukts — Mants Lesausks
«T SW» plaukts paredzēts maza formāta grāmatām, kuras nereti nav ērti salikt standarta grāmatplauktā. Neskatoties uz funkcionālo estētiku — vienkāršo konstrukciju un tādām detaļām kā eksponēti gultņiem, ar kuriem piestiprināti metāla aizkari —, objektam piemīt arī poētiska dimensija. Plaukta alumīnija kājas atlietas līdzībā ar gulbja pleznām, un to virsma digitāli apstrādātā, radot tekstūru, kas iegūta, 3D skenējot taurētājgulbja eksponātu Vīnes Dabas vēstures muzejā. Dizainers vairākkārt apmeklēja muzeju, veidojot ciešu saikni ar gulbi. Cilvēcisko un ārpuscilvēcisko attiecību dimensija, kā arī digitālās un materiālās pasaule saplūšana atspoguļo dizainera interesi par varas struktūrām, perifērijām, centriem un to pārvietošanos. Savukārt daļēji caurspīdīgie metāla aizkari, rotaļājas ar atklātību un noslēpumainību, blīvumu un caurlaidību, rezonējot ar redzamības, ierobežojuma un transformācijas tēmām.
Mants Lesausks (Mantas Lesauskas) dzīvo un strādā Viļņā. Viņš absolvējis Viļņas Mākslas akadēmiju, kur šobrīd ir asociētais profesors. Viņa darbi pievēršas vēstures būtībai, izvairoties no vienkāršas imitācijas un klišejām. Tā vietā dizainers pēta objektu arhetipus un rituālus, meklējot jaunus un izteiksmīgus vizuālās valodas veidus un funkcijas. Iedvesmojoties no materiālās kultūras mantojuma, Mantas cenšas atklāt pagātni un interpretēt to no mūsdienu skatpunkta. Viņa darbi savieno arhaiskas formas ar futūristisku izteiksmi, radot līdzsvaru starp senatnīgo un avangardisko.
Vairāk par Mantu Lesausku — dizainera Instagram kontā.




Galds «Swamp for Laumės» — Paulīna Vasiļauskaite
Lietuviešu mitoloģijā laumes ir vidutājas starp likteni un cilvēkiem, un tiek uzskatīts, ka tās dzīvo ūdenī (bieži vien purvos), kur laiks rit lēni. Šī būtnes simbolizē mūsu vēlmi kontrolēt savu likteni un atgādina, ka mūsu bailes un satraukums par nezināmo nākotni mājo mūsu zemapziņā. Radot «Swamp for Laumės», dizainere analizējusi Lietuvas mītus un kultūras mantojumu, apvienojot to ar mūsdienīgām tehnoloģijām, kā CNC frēzēšanu. Galda stikla virsma radīta, eksperimentējot ar stiklu, un tā atgādina purvu. Novietots telpā, galds atspoguļo pašreizējo brīdi, definējot vietu un laiku — faktorus, kas mītos ir izšķiroši, lai piepildītu pareģoto likteni.
Dizainere Paulīna Vasiļauskaite (Paulina Vasiliauskaitė) caur objektiem, formām un materiāliem veido stāstus, kas saistīti ar lietuviešu mitoloģiju, bērnības atmiņām un mūsdienīgu sievišķības interpretāciju. Metaforas un simboli viņas radošajā praksē kļūst par instrumentiem, kas ļauj dizaina objektiem pārsniegt estētisko un funkcionālo vērtību, kļūstot par stāstu nesējiem. Paulīna absolvējusi Viļņas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļu, kā arī 2021.–2022. gadā studējusi Hāgas Karaliskajā Mākslas akadēmijā Nīderlandē.
Vairāk par Paulīnu Vasiļauskaiti — dizaineres Instagram kontā.



Gobelēns «Secret Garden» — Lūcija Kostiva
Gobelēnu iedvesmojuši topiāriju jeb augu skulptūru dārzi, kas atspoguļo cilvēka tieksmi pēc pilnības un mūsu pastāvīgo vēlmi pārveidot dabu atbilstoši savām iecerēm. Tomēr zem dārza perfekti veidoto krūmu ārējā slāņa slēpjas cits stāsts — «Secret Garden» aicina skatītāju mijiedarboties un atklāt noslēpumus, pārgriežot gobelēna virsējos pavedienus. Līdzīgi kā persiešu dārzu paklāji, kas attēloja mītu par paradīzi, šis sienas gobelēns vēsta par cilvēka pilnības meklējumiem un viņa cīņu pret savvaļu.
Tekstila dizaineres Lūcijas Kostivas (Liucija Kostiva) darbi aptver dažādas jomas — no modes un mājas tekstila līdz instalāciju mākslai. Pēc sešu gadu studijām un eksperimentiem dažādās tehnikās pēdējos gados viņa pievērsusies pētījumiem par austām struktūrām un inovācijām, izmantojot digitālās tehnoloģijas. Centrālās tēmas Lūcijas darbos ir emocionālais un fiziskais komforts, ko cilvēkam var sniegt tekstils.
Vairāk par Lūciju Kostivu — dizaineres mājaslapā un Instagram.




Lielformāta grozs «Pod» — Liepa Gradauskaite
«Pod» ir pīts, skulpturāls objekts, kas radīts, iedvesmojoties no autores bērnības zīmējuma, un tas kalpo kā glabātuve īpašām lietām. Radīts bērnības radošuma garā, tas izceļ iekšējās brīvības nozīmi. Grozs ir ilgtspējīga un atbildīga dizaina paraugs, kas ir bioloģiski noārdāms. Tā izgatavošanā izmantots tikai roku darbs un vietējais Lietuvas vītols, piešķirot «Pod» unikālu. Objekts izpludina robežu starp dizainu un tēlniecību, apvienojot estētiku un praktiskumu. Novatoriskā groza pīšanas tehnika godina lietuviešu tradicionālos amatniecību un kultūras mantojumu, vienlaikus uzrunājot mūsdienu auditoriju.
Dizainere Liepa Gradauskaite (Liepa Gradauskaitė) dzīvo un strādā Viļņā. Viņa rod iedvesmu dabā, savos bērnības zīmējumos un atmiņās, kā arī tehniku daudzveidībā, netradicionālos veidos izmantojot, piemēram taftēšanu un pinumus. Liepa rada skulpturālas formas, izpludinot robežas starp mākslu un dizainu un pārveidojot ierasto pieeju «forma seko funkcijai» uz «funkcija seko formai». Dizaineres darbi ir reizē laikmetīgi un vienkārši saprotami, viņas stilu raksturo maigums, bet tajā pašā laikā — drosme.
Vairāk par Liepu Gradauskaiti — dizaineres Instagram kontā.



Gaismas objekts «Stem» — «Daydreaming Objects»
«Stem» ir daļa no gaismekļu sērijas «Soft Solids», kas pēta vaska kā dabīga un atjaunojama materiāla izmantošanas potenciālu dizainā. Šī sērija rosina pārdomas arī par elastīgāku («soft–solid») stratēģiju ieviešanu mūsdienu dizainā un patērētāju paradumos. Gaismas objekts «Stem» simbolizē dabā notiekošos augšanas un atjaunošanās procesus. Tas veidots no dabīga vaska elementiem, kas darbojas kā gaismas difuzori. Gaismekļa modulārais dizains ļauj to izkārtot totēmam līdzīgā formā, pēc vajadzības pielāgojot augstumu un kompozīciju.
«Daydreaming Objects» ir dizaina studija Kopenhāgenā, kuru dibinājusi apgaismojuma dizainere Rūta Pauļonīte (Rūta Palionytė) un arhitekte Ieva Baranauskaite (Ieva Baranauskaitė). Apvienojot dažādas prasmes, studija rada gaismas objektus, kas pārsniedz funkcionalitātes robežas, piešķirot ikdienas telpām sapņainu dimensiju. Viņu darbības pamatā ir negaidītu materiālu izmantošana, ziņkārības vadīti pētījumi un eksperimenti, kas paplašina radošuma robežas apgaismojuma un dizaina jomās.
Vairāk par «Daydreaming Objects» — studijas mājaslapā un Instagram.



Pufs «Devoted Surfaces No. 2» — Marija Puipaite
«Devoted Surfaces No. 2» ir mēģinājums radīt objektu ar auru, balstoties pārliecībā, ka tā būtība slēpjas ne tikai virspusē, bet nāk arī no iekšienes. Pievēršanos iekšienei iedvesmojusi ķermeņa orgānu izpēte 16.–17. gadsimta mijā — laikā, ko spēcīgi ietekmēja anatomijas kā zinātniskas prakses attīstība. Tā laika anatomu mērķis bija ne tikai atklāt ķermeņa noslēpumus, bet arī fiziski identificēt dvēseles pastāvēšanu. Tomēr, atsedzot ķermeni un padarot to objektīvu, viņi vienlaikus atsedza tā mistisko plīvuru.
Viļņā dzīvojošās dizaineres, pētnieces un kuratores Marijas Puipaites (Marija Puipaitė) radošā prakse ir cieši saistīti ar cilvēka ķermeni kā iedvesmas avotu. Neatkarīgi no tā, vai viņa veido mēbeles vai rotaslietas, dizainere tiesas radīt intīmu, organisku saikni ar lietotāju un aicina uz juteklisku pieredzi. Marija ieguvusi dizaina bakalaura grādu Viļņas Mākslas akadēmijā (2010) un maģistra grādu Kontekstuālā dizaina programmā Eindhovenas Dizaina akadēmijā (2014). 2024. gadā viņa aizstāvēja savu doktora disertāciju Viļņas Mākslas akadēmijā, pētījumā pievēršoties objektu spējai raisīt vēlmes.
Vairāk par Mariju Puipaiti — dizaineres mājaslapā un Instagram.




Svečturis «Dinner in Brussels» — Viļus Drinģelis
Alumīnija un alvas svečturis «Dinner in Brussels» radīts, apvienojot inovatīvas digitālās tehnoloģijas un dziļas amatniecības zināšanas. Veidojot objektus, dizainers izmanto pilsētvidē nejauši atrastu objektu nospiedumus folijā, pārveidojot tos par oriģināliem dizaina elementiem ar unikālu stāstu. Svečtura dizainu iedvesmojis Briselē atrasts kebaba folija iesaiņojums, kurā dizainers izveidojis atspiedumus no Briseles zīmes prestižajā Eiropas kvartālā, kur atrodas Eiropas Parlaments.
Dizainers Viļus Drinģelis (Vilius Dringelis) pazīstams ar inovatīviem radošajiem risinājumiem un eksperimentiem. Viļus apvieno mūsdienīgas digitālās tehnoloģijas ar dažādiem nestandarta materiāliem un instrumentiem. Viņa radītos dizaina objektus iedvesmo ikdienišķi atradumi pilsētvidē, kas dizainera rokās pārtop unikālos mākslas darbus.
Vairāk par Viļu Drinģeli — dizainera Instagram kontā.




Par «Tactile Baltics»
Pēc veiksmīgas debijas Londonas Dizaina festivālā 2021. gadā, kur izstāde guva lielu publikas atsaucību, «Tactile Baltics» no jauna dod platformu Baltijas laikmetīgajam dizainam, veicinot tā starptautisko atpazīstamību un bagātinot laikmetīgā dizaina ainu ar mūsu reģiona inovācijām, amatniecības tradīcijām un kultūras vērtībām.
«Tactile Baltics» eskpozīcija Milānas Dizaina nedēļā 2025 būs aplūkojama no 7. līdz 13. aprīlim Litas pilī (Palazzo Litta, Corso Magenta 24, 20121) kā daļa no «MoscaPartners Variations» grupas izstādes (16. telpā). Lai apmeklētu izstādi, iepriekš jāreģistrējas.
Izstādi «Tactile Baltics» Milānā organizē Latvijas Dizaina centrs, Igaunijas dizaina aģentūra «NID» un Lietuvas Dizaina forums. Kuratores: Latvija — Dita Danosa; Igaunija — Trīna Loks (Triin Loks), Lietuva — Audrone Drungilaite (Audronė Drungilaitė). Grafikas dizains — Kirils Kirasirovs («augusts»). Ekspozīcijas dizains — Brigita Bula («Brigita Bula arhitekti»).
«Tactile Baltics» dalību Milānas Dizaina nedēļā 2025 finansiāli atbalsta Baltijas Kultūras fonds, Latvijas un Igaunijas Kultūras ministrijas, kā arī ar Igaunijas, Latvijas un Lietuvas vēstniecības Itālijā.
Plašāk par izstādi — «Tactile Baltics» mājaslapā un Instagram kontā.
Viedokļi