
Valgas arhitektūras rezidence (VARES) aicina arhitektus, ainavu arhitektus, ekologus, māksliniekus, pētniekus, inženierus un citus telpiskos praktiķus pieteikties vasaras rezidencei «Liquid Landscapes» jeb «Plūstošās ainavas», lai pētītu un interpretētu mainīgās robežas starp zemi un ūdeni. Mēneša garumā, no 27. maija līdz 30. jūnijam, rezidences dalībnieki Valgā, Igaunijā varēs īstenot projektus, kas atklās jaunus veidus, kā ūdens klātbūtne var bagātināt pilsētu. Pieteikšanās — līdz 30. martam.
«Valga ir pilsēta, ko veido dažāda veida mitrāji, grimstošas, nestabilas un šķidras virsmas, kā arī dažādas ūdenstilpju tipoloģijas — purvi, upes, strauti, grāvji, purvi, avoti, ūdenskrātuves un strūklakas. Ūdens ir nestabils elements, kas uztur ainavas pastāvīgās pārmaiņās. Tas krīt no debesīm, plūst no strauta uz upi, izspiež gaisu no zemes, padara zemi zem mums mitru vai iztvaiko gaisā. Pavasara upītes, kas pieplūdušas ar ūdeni, līdz vasaras vidum atkāpjas un pārvēršas dzīslu tīklā, kas nogrimst zem zāles,» teikts VARES uzsaukumā.
Rezidences mērķis ir pārvērtēt un radīt jaunus veidus, kā pilsētvide var sadarboties ar ūdens klātbūtni, nevis to ignorēt vai ierobežot. Mitrāju un upju krasti ir daudzveidīgas ekosistēmas, kuras apdzīvo ne tikai daba, bet arī vietējās kopienas. Tā vietā, lai šīs ūdenstilpnes nosusinātu vai ierobežotu, rezidence aicina domāt par jauniem veidiem, kā ūdens klātbūtne var bagātināt pilsētas ikdienu.
Mēneša garumā rezidences dalībnieki varēs strādāt pie projektiem, interpretējot rezidences tēmu savā unikālajā veidā — arhitektūras vai ainavu intervencēs, instalācijās, ekosistēmu uzlabojumos, vietai specifiskos mākslās darbos, pētījumos, performancēs vai citos izpausmes veidos. VARES no dalībniekiem sagaida jutīgu un ilgtspējīgu pieeju projektu īstenošanā, materiālu izvēlē un vides veidošanā, kā arī personisku ieinteresētību un aizrautīgu darbu.
Rezidence noritēs no 27. maija līdz 30. jūnijam Valgā. VARES nodrošinās dalībnieku izmitināšanu, un turpat rezidencē dalībniekiem būs pieejama darbnīca ar pamataprīkojumu, pēc iespējām Valgā tiks nodrošināta darba vide arī specifiskākām dalībnieku vajadzībām. Rezidence noslēgsies ar publisku pasākumu no 27. līdz 30. jūnijam, kura laikā dalībnieki prezentēs savus projektus lekciju, izstāžu, instalāciju, darbnīcu vai citu formātu veidā.
Lai pieteiktos dalībai «Liquid Landscapes» rezidencē dalībniekiem jāiesniedz CV un portfolio (ja tāds ir), kā arī intereses apliecinājums: motivācijas vēstule un/vai aptuvens darbības plāns, projekta skices vai apraksts, kā arī skaidrojums par ieceres sasaisti ar rezidences tēmu. Pieteikums var iesniegt līdz 30. martam, nosūtot uz e–pastu info@vares.space un norādot tēmu «Liquid Landscapes *jūsu vārds*».
Plašāka informācija par «Liquid Landscapes» — VARES mājaslpā.
VARES ir starptautiska un starpdisciplināra rezidence, kuras mērķis ir meklēt un radīt alternatīvas telpiskās prakses, kas nav balstītas tirgus loģikā, bet gan vēlmē radīt telpas, kas bagātina ikdienas dzīvi un stiprina vietējo kopienu un Valgas pilsētu. Rezidence «Liquid Landscapes» ir daļa no plašākas VARES iniciatīvas, kas veltīta ūdens un urbānās telpas attiecībām. Vienlaikus tas ir arī mēģinājums veicināt Valgas identitātes veidošanos, ietekmējot un attīstot esošo pilsētas ainavu un tās uztveri. Šī iniciatīva aizsākās pagājušajā gadā, kad VARES organizēja ideju konkursu par Pipraojas (Piparu strauta) upīte, kura šobrīd caur cauruli tiek novadīta zem Valgas pilsētas centra, atjaunošanu.
Viedokļi