
No 7. līdz 13. aprīlim Milānā norisināsies Baltijas laikmetīgā dizaina izstāde «Tactile Baltics», kurā piedalīsies 21 dizainers no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. FOLD iepazīstina ar dizaineriem un studijām no Latvijas — «Gateris Works», «Ēter», Daci Sūnu, «Studio Sarmīte», Arti Nīmani, Emmu Sofiju un «Boterra» —, kuru darbi «Tactile Baltics» izstādē atklās mūsu reģiona inovācijas, amatniecības tradīcijas un kultūras vērtības.
««Tactile Baltics» ir vairāk nekā izstāde — tas ir vēstījums par dizaina nākotni. Tradicionālais šeit sastopas ar negaidīto, un inovācijas ir ne vien saskatāmas, bet sajūtamas ar visām maņām! Baltijas dizaineri spēj apvienot senas prasmes ar mūsdienīgu skatījumu, no jauna definējot ilgtspēju un to, kā mēs mijiedarbojamies ar materiāliem un amatniecību. Milānas Dizaina nedēļa un «MoscaPartners Variations» izstāde ir lieliska platforma, lai parādītu Baltijas radošo spēju,» stāsta projekta vadītāja Dita Danosa no Latvijas Dizaina centra.


Izstādē aplūkojamos kolekcionējamā dizaina darbus — mēbeles, gaismas objektus, tekstila dizainu, traukus un mājas dekorus — vieno ilgtspējīga un apritīga pieeja, kā arī eksperimenti ar materiālu, īpaši fokusējoties uz dizaina taktilajām kvalitātēm. Izstādes apmeklētāji varēs iepazīt, kā tradicionālā amatniecība Baltijas laikmetīgajā dizainā savienojas ar modernām tehnoloģijām, atklājot formas, funkcionalitātes un kultūras mantojuma mijiedarbību, radot unikālus kolekcionējamā dizaina priekšmetus.
«Reminiscent» naktsgaldiņi — «Studio Sarmīte»
«Reminiscent» kolekcijā kokrūpniecības atlikumi — priežu mizas — pārtapuši luksusa produktā, kas sniedz bagātīgu sensoro pieredzi. Skapīši finierēti ar «Sarmīte Studio» radīto «PineSkins»materiālu, ko dizainere izgatavo no priežu mizas iekšējās daļas. Apstrādāta ar biomīkstināšanas šķīdumu un dabīgo vasku, miza kļūst elastīga, vienlaikus saglabājot savu organisko tekstūru, un pēc taustes materiāls atgādina ādu. «PineSkins» šķiet reizē pazīstams un neparasts — ar niansēto toņu gammu, no zemes brūnā līdz pelnu pelēkam, un maigo meža aromātu materiāls interjerā ienes dabas klātbūtni. «Reminiscent» kolekcijā mīkstais finierējums savienots ar izturīgu masīvkoku un pulēta misiņa detaļām.
«Studio Sarmīte» ir materiālu dizaina un pētniecības studija, ko vada latviešu dizainere Sarmīte Poļakova. Studija fokusējas uz industrijas atlikumu pārveidi aprites dizaina koncepcijās, pētot materiālu un produktu dzīves ciklus caur praktiskiem eksperimentiem. Savus inovatīvos materiālus un dizaina procesus Sarmīte liek lietā, radot ilgtspējīgu dizainu, kas mijiedarbojas ar lietotāja maņām un rada jaunus materialitātes naratīvus. «Studio Sarmīte» sadarbojusies ar tādiem zīmoliem kā «Adidas», «Vita» un «Levi’s». Par materiālu «Unwoven» studija saņēmusi Latvijas Dizaina gada bavas 2024 Grand Prix.
Interviju ar Sarmīti lasi šeit. Vairāk par «Studio Sarmīte» — studijas mājaslapā un Instagram.



Keramikas kolekcija «Sweet Water» — «Boterra»
Studijas «Boterra» keramikas kolekcija «Sweet Water radīta, iedvesmojoties no dzidrajiem Ziemeļu ezeriem. «Rietot saulei, ezera dzīlēs izgaismojas seni akmeņi, savukārt seklajos, ar niedrēm apaugušajos krastos viļņi ir nogludinājuši ķieģeļu lauskas,» par savu iedvesmu stāsta studijas dibinātāja Irita Tīlane–Pakalniņa. Keramikas objekti veidoti, spēlējoties ar dabiskām, raupjām tekstūrām un dažādiem māla veidiem, iemūžinot dabas nepieradināto skaistumu un katru priekšmetu veidojot kā neatkārtojamu mākslas darbu.
«Boterra» keramikas studija dibināta 2023. gadā un piedāvā unikālus mākslas dizaina objektus, ko vieno tematiskas kolekcijas. Paralēli Irita sadarbojas ar interjera dizaineriem, radot pielāgotus interjera elementus dažādām sabiedriskām telpām. Dizainere ieguvusi modes izglītību, un savā radošajā darbā Irita meklē starpdisciplinārus izpausmes veidus vizuālajā un lietišķajā mākslā, nepārtraukti atklājot jaunus iedvesmas avotus.
Vairāk par «Boterra» — studijas mājaslapā un Instagram.




ASMR iedvesmota mēbeļu kolekcija — «Ēter»
«Ēter» radītā mēbeļu kolekcija ir pasaulē pirmā ASMR tematikai veltītā objektu sērija, kas ASMR nomierinošo sensoro pieredzi iemieso funkcionālos objektos — matracī, zvilnī un galdā —, kuri no jauna definē atpūtu. Iedvesmojoties no biomorfajiem augšanas modeļiem dabā un cilvēka ķermeņa, mēbeļu kolekcija aicina pieskarties un mijiedarboties, pārvēršot telpu imersīvā, terapeitiskā vidē. Kolekcija veidota kā turpinājums izstādei «Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR» Londonas Dizaina muzejā, par kuras dizainu «Ēter» saņēmuši vairākas balvas, tajā skaitā Latvijas Dizaina gada balvas 2023 Grand Prix.
«Ēter» ir arhitektūras un dizaina studija, kas pēta dabas, tehnoloģiju un laikmetīgās kultūras mijiedarbību. To dibinājuši arhitekti Kārlis Bērziņš, Dagnija Smilga un Niklāvs Paegle, kuri darbojas «starp Alpiem un Baltiju», radot visaptverošas telpiskās pieredzes — no taustes teātriem līdz jutekliskām bibliotēkām. Dizaina žurnāls «Dezeen» atzinis «Ēter» par vienu no 29 perspektīvākajām dizaina studijām 2022. gadā un iekļāvis to Eiropas «40 Under 40» («40 zem 40») topā.
Interviju ar «Ēter» lasi šeit. Vairāk par studiju — «Ēter» mājaslapā un Instagram.



Grāmatplaukts «Māra» — «Gateris Works»
Funkcionālais grāmatplaukts «Māra» ir daļa no studijas «Gateris Works» pirmās mēbeļu kolekcijas, ko iedvesmojis latviskais vizuālais kods. Plaukta konstrukcija aizgūta no Māras krusta, un tā robustā forma sakņojas vernakulārajā galdniecībā, iemiesojot subjektīvu funkcijas interpretāciju. Naivā formu valoda, ko dizaineriem izdevies pasniegt elegantā veidā, dod balsi jaunai un reizē pazīstamai estētikai, kas pretstatīta nepārtrauktajiem novitātes meklējumiem dizainā. «Māra» plaukts izgatavots no masīvkoka un radīts, lai kalpotu vairākām paaudzēm.
Studija «Gateris Works» dibināta 2023. gadā, apvienojot arhitekta Reiņa Leo Miķelsona un grafikas dizaineres Evas Abduļinas kopīgo aizraušanos ar telpisko dizainu. Darbojoties vides, interjera un mēbeļu dizaina jomās, studija tiecas iemiesot latvisko vizuālo kodu laikmetīgos objektos un telpās. Viņu darbi jau guvuši atzinību — «Gateris Works» pirmā mēbeļu kolekcija un Ziedoņa muzeja labiekārtojums (veidots kopā ar studiju «Overpriced») iekļuva Latvijas Dizaina gada balvas 2024 finālā.
Vairāk par «Gateris Works» — studijas Instagram.



Gobelēns «Desire» — Emma Sofia
Ar rokām austais gobelēnu «Desire», kas izgatavots no kokvilnas, vilnas, lina un zīda, aicina skatītājus reflektēt par šķēršļiem, kas veido viņu dzīvi, veicinot dziļāku izpratni par personīgajām un kolektīvajām cīņām mūsu sabiedrībā. Tekstilmāksliniece Emma Sofia savā darbā pēta mentālo veselību, atkarības un pašnoliegumu, šo tēmu «smagumam» pretstatot gobelēna mīkstās tekstūras un pieklusinātos toņus. Integrējot pazīstamus un mierinošus materiālus, Emma maigi norāda, ka spēks un izturība, kas nepieciešami pārmaiņām, jau ir mūsu rīcībā.
Emma Sofia ir laikmetīga latviešu tekstilmāksliniece un vizuālā māksliniece, kuras darbi analizē sociālos, vides un cilvēka uzvedības modeļus mūsdienu fragmentētajā postdigitālajā pasaulē. Viņas radošā izpausme aptver glezniecību, gobelēnus un taftēšanu, padarot viņu par vienu no daudzpusīgākajām jaunajām māksliniecēm Latvijā. Emmas darbi tikuši eksponēti vairāk nekā trīsdesmit personālizstādēs un grupu izstādēs gan Latvijā, gan starptautiski, iegūstot vairākas balvas un plašu atzinību. Mākslinieces darbi atrodami gan privātkolekcijās, gan Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijā.
Vairāk par Emmu — mākslinieces mājaslapā un Instagram.




Gaismas objekts «Vertical Helium Fractal Candles» — Dace Sūna
«Vertical Helium Fractal Candles» ir unikālu skulpturālu objektu sērija, ko iedvesmojusi fraktāļu bezgalīgā pašreplikācija. Daces Sūnas radītās «sveces» izgatavotas no caurspīdīgām caurulēm, kas piepildītas ar hēliju, un tās izstaro maigu dzeltenīgi rozā gaismu, kas raksturīga šim retajam elementam. Hēlijs ir gāzveida elements bez krāsas un smaržas, kas rodas zvaigžņu kodolsintēzes procesā — tā nosaukums cēlies no grieķu vārda «ἥλιος»(«helios»), kas nozīmē «saule». Šis ēteriskais mirdzums, kas dabā nav sastopams, piešķir Daces darbam pārpasaulīgu noskaņu.
Dizainerei Dacei Sūnai dizains ir ceļojums, kas vieno dabu un zinātni. Viņa pēta telpas un gaismas mijiedarbību, iedvesmojoties no dabas un tās stihiskajiem spēkiem. Dace ieguvusi maģistra grādu kontekstuālajā dizainā Eindhovenas Dizaina akadēmijā Nīderlandē un bakalaura grādu interjera dizainā Modes tehnoloģiju institūtā Ņujorkā. Dzīvojot Losandželosā, dizainere apguvusi neona veidošanas mākslu, radot telpiskus gaismas objektus. Savukārt Nīderlandē Dace pievērsusies konceptuālām instalācijām, izmantojot gaismu kā poētisku izteiksmes līdzekli. Viņas diplomdarbs «Kosmiskais dejotājs» 2024. gadā ieguva Latvijas Dizaina gada balvu vides dizaina kategorijā.
Vairāk par Daci — dizaineres mājaslapā un Instagram.



Skulptūra «New Line» — Artis Nīmanis
Stikla skulptūra «New Line» apvieno trauslumu un izteiksmīgumu, minimālisma dizainu un novatorisku inženierij, iemiesojot mākslinieka Arta Nīmaņa radošos meklējumus. Izmantojot inovatīvas stikla apstrādes tehnikas un izsmalcinātus titāna pārklājumus, Artis radījis gaismas, krāsas un formas simfoniju. Objekta atstarojošā virsma pastiprina tā vizuālo iespaidu, aicinot uz introspekciju un iztēli.
Artis Nīmanis ir viens no Latvijas ievērojamākajiem stikla māksliniekiem, kurš savu meistarību pilnveido jau vairāk nekā 20 gadus. Viņa minimālie un funkcionālie dizaini meistarīgi apvieno tehnoloģijas un amatniecību. Kā vadošais dizainers uzņēmumā «An&angel», viņš izstrādājis inovatīvas stikla apstrādes metodes, tostarp vakuuma titāna pārklājumu, radot unikālas, atstarojošas virsmas. Viņa darbi atrodami muzejos un privātās kolekcijās Eiropā, ASV, Ķīnā, Meksikā un Japānā.
Vairāk par Arti — mākslinieka mājaslapā un Instagram.




Par «Tactile Baltics»
Pēc veiksmīgas debijas Londonas Dizaina festivālā 2021. gadā, kur izstāde guva lielu publikas atsaucību, «Tactile Baltics» no jauna dod platformu Baltijas laikmetīgajam dizainam, veicinot tā starptautisko atpazīstamību un bagātinot laikmetīgā dizaina ainu ar mūsu reģiona inovācijām, amatniecības tradīcijām un kultūras vērtībām.
«Tactile Baltics» eskpozīcija Milānas Dizaina nedēļā 2025 būs aplūkojama no 7. līdz 13. aprīlim Litas pilī (Palazzo Litta, Corso Magenta 24, 20121) kā daļa no «MoscaPartners Variations» grupas izstādes (16. telpā). Lai apmeklētu izstādi, iepriekš jāreģistrējas.
Izstādi «Tactile Baltics» Milānā organizē Latvijas Dizaina centrs, Igaunijas dizaina aģentūra «NID» un Lietuvas Dizaina forums. Kuratores: Latvija — Dita Danosa; Igaunija — Trīna Loks (Triin Loks), Lietuva — Audrone Drungilaite (Audronė Drungilaitė). Grafikas dizains — Kirils Kirasirovs («augusts»). Ekspozīcijas dizains — Brigita Bula («Brigita Bula arhitekti»).
«Tactile Baltics» dalību Milānas Dizaina nedēļā 2025 finansiāli atbalsta Baltijas Kultūras fonds, Latvijas un Igaunijas Kultūras ministrijas, kā arī ar Igaunijas, Latvijas un Lietuvas vēstniecības Itālijā.
Plašāk par izstādi — «Tactile Baltics» mājaslapā un Instagram kontā.

Par «MoscaPartners»
«MoscaPartners Variations» ir izstāde, ko organizē «MoscaPartners» — uzņēmums, ko 2011. gadā dibināja Katerīna Moska (Caterina Mosca) un Valerio Kastelli (Valerio Castelli). Milānas Dizaina nedēļā 2025 izstāde atgriežas Litas pilī (Palazzo Litta), piedāvājot tēmu «Migrācijas», kas aplūko dizainu kā kultūras apmaiņas un radošās inovācijas katalizatoru. Pulcējot arhitektus, dizainerus un māksliniekus no visas pasaules, izstāde sniedzas pāri ģeogrāfiskām robežām, veicinot dialogu starp dažādiem skatpunktiem.
Viedokļi