
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) turpina apmeklētāju iecienīto ciklu «Klasiskās vērtības» un pavasara sezonā piedāvā trīs lekcijas, aicinot reizi mēnesī izzināt aizraujošus mākslas vēstures faktus un interpretācijas. Pirmais pasākums — lekcija «Jūgendstils, Parīze un Jūlijs Straume» — notiks jau šovakar, 27. martā, plkst. 18.00. Aprīļa lekcija tiks veltīta latviešu vitrāžas skolas izveidotājam Kārlim Brencēnam, savukārt maijā apmeklētāji varēs izzināt Rīgas kafejnīcu kultūru 20. gadsimta pirmajā pusē.
Jūlijs Straume Parīzē
Godinot talantīgo latviešu tekstilmākslinieku, etnogrāfu un pedagogu Jūliju Straumi (1874−1970), kuram pērn tika atzīmēta 150. jubileja, «Klasisko vērtību» jauno sezonu 27. martā plkst. 18.00 ievadīs Rīgas Jūgendstila centra direktores Dr. arch. Agritas Tipānes lekcija «Jūgendstils, Parīze un Jūlijs Straume». Zinātniece pastāstīs par mākslinieka radošo ceļu Parīzē, kas 20. gadsimta sākumā bija jūgendstila epicentrs. Klausītājiem būs iespēja noskaidrot, kā Parīzes mākslas pasaule, Japānas kultūra un studijas Kolarosi akadēmijā veicināja Jūlija Straumes unikālā rokraksta tapšanu tekstilmākslā.



Kārļa Brencēna stikla gleznas
Saistībā ar šobrīd Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā aplūkojamo Baltijas mūsdienu stikla izstādi «Slāņi» 16. aprīlī plkst. 18.00 Mg. art. Marita Bērziņa raksturos latviešu vitrāžas skolas izveidotāja Kārļa Brencēna (1879–1951) būtisko ieguldījumu stikla mākslas nozares attīstībā Baltijas reģionā. Pētniece atklās jaunākos faktus par mākslinieka studijām un pieredzi 20. gadsimta sākumā Sanktpēterburgā, Parīzē un Spānijā, kas sekmēja viņa radošo izaugsmi. Priekšlasījumā klātesošie uzzinās par Brencēna radīto stikla glezniecības darbnīcās, kā arī apskatīs izcilās vitrāžas Rīgas Tirgotāju savstarpējās kredītbiedrības un Benjamiņu namos.



Rīgas kafejnīcu interjeri 20. gadsimta sākumā
Pavasara sesijas noslēdzošais pasākums pievērsīsies pagājušajā sezonā aizsāktajai Rīgas kafejnīcu interjeru analīzei. 21. maijā plkst. 18.00 mākslas vēsturniece Mg. art. Agnese Strautiņa uzstāsies ar lekciju «Rīgas kafejnīcu kultūra 20. gadsimta pirmajā pusē». Kafejnīcas tolaik bija demokrātiskas sabiedriskās vietas, kurās apvienojās radošā dzīve un sociālā ikdiena. Rīgas kafejnīcas piedāvāja ne tikai apkurinātas telpas un galdiņus darbam vai sarunām, bet arī neatkārtojamu atmosfēru, kas pievilka intelektuāļus, rakstniekus un māksliniekus.

«Klasisko vērtību» pavasara programmu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. Plašāk informācija par lekcijām un to norisi — DMDM mājaslapā.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja lekciju cikls «Klasiskās vērtības» aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējo sezonu lekciju ieraksti pieejami DMDM mājaslapā un Mākslas muzeju YouTube kanālā.



Viedokļi