Foto — Reinis Hofmanis

Fotogrāfs Reinis Hofmanis ir viens no pieciem starptautiskā grantu konkursa «Fujifilm GFX Challenge» globālās stipendijas ieguvējiem, saņemot 10 000 dolāru fotosērijas «Shared Horizon» īstenošanai. Iecerētā sērija pētīs robežu — gan fizisku, gan mentālu — jēdzienu un sabiedrības iekšējās plaisas, atspoguļojot dzīves sarežģītību Baltijas valstīs laikā, kad pieaug ģeopolitiskā spriedze.

Ziņas Fold 23. janvāris, 2025

Kompānijas «Fujifilm» sponsorētā «GFX Challenge» grantu programma katru gadu piešķir piecas globālās un desmit reģionālās stipendijas, lai palīdzētu pasaulē daudzsološākajiem fotogrāfiem īstenot savus iecerētos projektus, kas pievēršas viņiem nozīmīgām tēmām. Šogad konkursā tika iesniegti 2500 pieteikumi no visas pasaules, no kuriem tika atlasīti kopumā 15 stipendiāti, kas īstenos savu iecerēto fotosēriju līdz šī gada maijam.

 

Viena no konkursa žūrijas loceklēm, kuratore Masako Sato par Reiņa topošo fotosēriju «Shared Horizons» saka: «Pieaugot globālajai nestabilitātei, aizvien svarīgāks kļūst jautājums par «robežas» jēdzienu, ko simbolizē valstu robežas. Reiņa Hofmaņa projekts, kas nāk no Latvijas — valsts, kura neizbēgami saskaras ar šo jautājumu —, neapšaubāmi veidos spēcīgu mūsdienu «robežas» tēlu, kas balstās vēsturiskos un ģeopolitiskos faktos.»

Reinis norāda, ka «Shared Horizons» pievērsīsies ne vien fiziskajai robežai starp Latviju un Krieviju, bet arī psiholoģiskajām robežām Baltijas sabiedrībā. «Visas trīs Baltijas valstis — Latvija, Lietuva un Igaunija — pašlaik pastiprina un uzlabo savas robežas ar Krieviju, lai aizsargātos pret iespējamo agresiju. Tomēr mans projekts sniedzas tālāk par šīs robežas fiziskajiem aspektiem. Es vēlos izpētīt pierobežas zonu plašākā izpratnē, pievēršoties psiholoģiskajām un sociālajām plaisām Baltijas valstu iekšienē, pētot dzīves telpu un kopienas kā vienotu veselumu,» stāsta Reinis.

 

Fotogrāfs norāda, ka ģeopolitiskā situācija un karš Ukrainā ne vien izgaismojis vajadzību stiprināt valsts robežas, bet padziļinājis spriedzi starp latviski un krieviski runājošo kopienām. Neskatoties uz to, ka Krievijas TV kanāli Latvijā ir aizliegti, pierobežas zonās daudzi joprojām dzīvo Krievijas informācijas telpā. Tas liek uzdot jautājumu — kur patiesībā meklējama «robeža»? Topošajā fotosērijā«Shared Horizons» Reinis pētīs «robežas» jēdziena redzamos un neredzamos aspektus, lai gūtu dziļāku izpratni par ģeopolitiskās spriedzes sekām Baltijas sabiedrībā. «Es vēlos atspoguļot, kā robežas — vai tā būtu stingri apsargāta robeža starp NATO un Krieviju, vai neredzamas mentālās robežas mūsu sabiedrībā — ietekmē mūsu identitāti, piederību un drošību.»

Reinis Hofmanis (1985) ir mākslinieks un fotogrāfs, kura darbus raksturo sociālantropoloģisks skatījums, kas izpaužas interesē tipoloģizēt dažādas sabiedrības grupas, to uzvedības modeļus un to radīto vai ietekmēto vidi. Reinis ieguvis galveno balvu «Archifoto» konkursā 2012. un 2013. gadā, saņēmis otro vietu konkursa «Sony World Photography Awards» arhitektūras kategorijā. Viņa darbi ir publicēti tādos izdevumos kā «New York Times», «Financial Times», «Spiegel», «Esquire», «Bloomberg», «Le Monde», «The Globe and Mail» un «The British Journal of Photography».

 

Iepazīties ar citiem «Fujifilm GFX Challenge» stipendiātiem iespējams «Fujifilm» mājaslapā.