Jaka — Laima Jurča. Foto — Amanda Anusāne

Pagājušā gada nogalē tika izziņoti Latvijas Dizaina gada balvas (LDGB) 2025 rudens darbu iesniegšanas sesijas nominanti. Vislielākais pieteikumu skaits — 24 darbi — tika saņemts produktu dizaina kategorijā. No visiem pieteikumiem atlases žūrija dalībai konkursa otrajā kārtā izvirzīja deviņus produktus. Pieci no tiem ir tapuši studiju procesa laikā, un to autori cīnīsies par titulu «Jaunais dizainers», kas ieviests šī gada konkursā.

Ziņas Fold 2. janvāris, 2025

«Līdz ar «Jaunā dizainera» balvas ieviešanu esam saņēmuši daudz studentu pieteikumu, kas konkursam piešķir daudzveidību un demonstrē visdažādākās pieejas dizainam. Īpaši gribam izcelt drosmīgas idejas, kas risina tabu tēmas, kā arī sapludina tradīcijas ar inovācijām, sadarbojoties ar vietējām kopienām. Dalībai otrajā kārtā esam izvirzījuši deviņus lieliskus darbus, kur pārdomātas idejas mijas ar ilgtspējību un asprātīgiem risinājumiem,» stāsta produktu dizaina kategorijas atlases žūrijas priekšsēdētāja Sarmīte Poļakova.

Produktu dizaina kategorijas nominanti

Apavu bamperis «Chiba Chaba»

 

Darba autori — Pauls Iklāvs, Krišjānis Ustinovs. Darba pasūtītājs — «Chibachaba»

 

«Chiba Chaba» apavu bamperis piedāvā oriģinālu risinājumu problēmai, ar kuru saskaras daudzi vecāki — bērnu apavu ātrai nolietošanai. Produkts aizsargā apavus, kad bērni aktīvi rotaļājas vai brauc ar balansa velosipēdu, paildzinot apavu kalpošanas laiku un sniedzot ekonomisku ieguvumu ģimenēm. Tas ir pirmais šāda veida produkts, kas īpaši pielāgots bērnu apaviem.

Krēsls bērniem «The Moon Chair»

 

Darba autors — Marks Litvjakovs. Darba pasūtītājs — «Wigiwama»

 

«Wigiwama» misija ir palīdzēt ģimenēm veidot vidi, kas bērnos attīsta radošumu un labas gaumes izjūtu. «Moon Chair» ir bērniem paredzēts krēsls ar unikālu mēness formas dizainu. Tas ir veidots no trim moduļiem, kas ļauj krēslu viegli pielāgot dažādiem augumiem vai lietošanas mērķiem — lasīšanai, rotaļām, sapņošanai vai atpūtai pēc steidzīgas dienas. Minimālismā balstītais dizains, tīrās līnijas, patīkamais audums un izsmalcinātā krāsu palete ļauj «Moon Chair» organiski iekļauties jebkurā interjerā — vai tā būtu bērnistaba vai dizainera veidota viesistaba. «Moon Chair» tiek ar rokām radīts «Wigiwama» ražotnē Daugavpilī. Krēsls ir viegls, ērts, izturīgs un praktisks kopšanā. Tā noņemamais un mazgājamais pārvalks ir pieejams deviņos toņos un tas izgatavots no «Oeko–Tex» un «GRS» sertificētiem audumiem. Vairāk par «Moon chair» — šeit.

Modulāra plauktu sistēma «Margo»

 

Darba autors un pasūtītājs — «Articul»

 

«Margo» ir modulāra plauktu sistēma, kas piedāvā praktisku un estētisku risinājumu uzglabāšanai un telpas organizēšanai dažādās vidēs. Sistēma izceļas ar pielāgojamību un neierobežotām konfigurācijas iespējām, padarot to piemērotu gan mājām, gan birojiem, gan sabiedriskām telpām. «Margo» pamatā ir izturīga koka konstrukcija, ko iespējams papildināt ar virsmām no stikla vai metāla, kā arī ar dažādiem moduļiem — slēgtiem plauktiem, galda virsmām un funkcionāliem aksesuāriem, piemēram, pakaramajiem un akustiskajiem paneļiem.

 

Sistēmas galvenā priekšrocība ir tās spēja pielāgoties lietotāja mainīgajām vajadzībām, piedāvājot iespēju papildināt sākotnējo konstrukciju ar jauniem elementiem. Šī pieeja ne tikai nodrošina ilgtspēju, bet arī padara «Margo» par ilgtermiņa ieguldījumu, kas aug un mainās kopā ar tā īpašnieku. Sistēma tiek piegādāta pilnībā izjauktā veidā, kas samazina iepakojuma apjomu un transportēšanas ietekmi uz vidi, vienlaikus saglabājot montāžas procesu vienkāršu un intuitīvu.

Riepu rampas automašīnu uzglabāšanai «DT Ramps»

 

Darba autori — Gatis Trikulis, Sandis Aukšmuksts, Mārtiņš Lazdiņš. Darba pasūtītājs — «Enjoy the moment»

 

«DT Ramps» jeb «Durable Tire Ramps» ir «spilvens» automašīnām, kas noliktas glabāšanā ilgākam laikam. Tas būtiski pagarina auto riepu kalpošanas laiku, novēršot riepu deformāciju, kas var būt bīstama braukšanas laikā, un nodrošinot stabilu un komfortablu braucienu pēc ilgstošas glabāšanas. «DT Ramps» izgatavots no pārstrādātām riepām, tādējādi padarot produktu par videi draudzīgu risinājumu. «DT Ramps» dizains un funkcionalitāte ir īpaši pielāgota auto entuziastiem, ieskaitot klasisko automobiļu cienītājus, piedāvājot estētiski pievilcīgu, izturīgu un pieejamu risinājumu ilgtermiņa auto uzglabāšanai.

«Jaunā dizainera» balvas nominanti produktu dizaina kategorijā

Izziņas rīku komplekts bērniem «Dabas gariņa Poko maģiskās dabas»

 

Darba autore — Līva Elza Harkeviča, darba vadītāja — Ilze Kundziņa. Darba pasūtītājs — Latvijas Mākslas akadēmija

 

Izziņas rīka komplekts «Dabas gariņa Poko maģiskās dabas» palīdz bērniem atjaunot saikni ar dabu, izglītojot par tās nozīmi un vērtību, kā arī sniedzot padomus, kā dabu cienīt. Komplekts veicina izpratni par cilvēka darbību ietekmi uz vidi, dodot iespēju bērnam pašam izdarīt secinājumus un attīstīt kritisko domāšanu. «Dabas gariņa Poko maģiskā daba» maina bērnu redzējumu un attieksmi pret dabu, tādējādi mainot viņu paradumus, lai radītu ilgtspējīgāku nākotni. Izziņas rīku komplekts paredzēts bērniem vecumā no 6 līdz 10 gadiem, viņu vecākiem un lietotājiem ārpusskolas izglītības programmās.

Modulāru sēdmēbeļu kolekcija ar slēptu BDSM funkciju «Randevú»

 

Darba autore — Zanda Seņkova, darba vadītāja — Ilze Gūtmane. Darba pasūtītājs — Rīgas Tehniskā universitāte

 

Pieaugot sabiedrības informētībai, arvien samazinās dažādu tabu tēmu stigmatizācija. Viena no tām ir BDSM — seksuālu prakšu kopums, kas ietver erotisku varas apmaiņu. Arvien vairāk cilvēku vēlas izmēģināt un integrēt šīs prakses savā ikdienā, un lielākais šķērslis fantāziju īstenošanai ir tradicionālo BDSM produktu vieglā atpazīstamība un agresīvā estētika, kas rada bažas par līdzcilvēku nosodījumu.

 

Modulāro sēdmēbeļu kolekcija «Randevú» ietver slēptu BDSM funkcionalitāti, piedāvājot inovācijas nozarē, kuras produkti gadiem ilgi ir bijuši vienveidīgi. Kolekcijas mērķauditorija ir piedzīvojumiem atvērti pieaugušie, kuri meklē iespēju jaunu seksuālo pieredžu atklāšanai un uzlabošanai ikdienā, vienlaikus saglabājot diskrētumu un izvairoties no līdzcilvēku nosodījuma. Vienlaikus «Randevú» kolekcijas rosina diskusiju sabiedrībā, turpinot tēmas destigmatizāciju.

Panelis «Knibini» stresa mazināšanai

Darba autors — Pēteris Cukurs. Darba pasūtītājs — Latvijas Mākslas akadēmija

 

Mūsdienu prasīgajā pasaulē cilvēki uztraucas par visdažādākajām lietām. Lai risinātu ikdienas stresa problēmu, autors izstrādājis taktilus sienas paneļus, kas palīdz stabilizēt prātu, izmantojot taustes maņu. Pētījumi liecina, ka pieskāriens ir efektīvs stresa mazināšanas līdzeklis, jo tam ir nomierinoša ietekme — uztverot taktilu informāciju, cilvēks koncentrējas tikai uz to, tādējādi veicinot atslēgšanos no stresa un ļaujot cilvēkam būt «šeit un tagad». «Knibini» paneļu tekstūru veido tajos iestrādāti kustīgi stienīši, kas aicina lietotāju pieskarties, atstājot panelī savu nospiedumu. «Knibini» veido divpadsmit paneļi, kuru kopējais izmērs — 2 x 1,5 metri — ļauj tekstūru izjust ar visu ķermeni. Vienkāršā «Knibini» konstrukcija ļauj paneļus brīvi kombinēt, izjaukt, pielāgot un labot. Vairāk par «Knibini» — šeit.

Piecu ciklu jaku koncepcija «Mode kā dārzkopība»

 

Darba autors — Laima Jurča, darba vadītājas — Ph.D Basia Sliwinska un Prof. Barbara Ābele. Darba pasūtītājs — Latvijas Mākslas akadēmija

 

«Mode kā dārzkopība: modes dizaina procesa attīstība ceļā uz rūpju atjaunošanas stratēģiju» ir modes dizaineres Laimas Jurčas doktorantūras darbs, kura mērķis ir izstrādāt teorētiski un praktiski pamatotu prakses sistēmu modes jaunradei. Šī sistēma balstās rūpju stratēģijā, kas veicina vērtībās balstītu modes dizaina attīstību un ilgtspējīgu savienību starp amatniecības tradīcijām un inovācijām. Darba radošajā daļā autore izveidojusi piecu ciklu jaku koncepciju, kas metaforiski ataino permakultūras principus un dārzkopības ciklus, integrējot tos modes dizainā. Pētījums piedāvā jaunu pieeju modes industrijai, akcentējot ilgtspēju, kopienas iesaisti un amatniecības prasmju atdzīvināšanu. Rezultātā tiek veidots ētisks un noturīgs modes dizaina modelis, kas vienlaikus veicina vietējo ekonomiku un globālu sadarbības tīklu attīstību.

Trauks «Kukaiņu māja»

 

Darba autors — Rūdis Braše, pedagogi — Baiba Lindāne, Indra Merca, Inita Ēmane. Darba pasūtītāji — Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola, «Pavāru māja Līgatnē»

 

Trauks «Kukaiņu māja» vērš uzmanību uz vajadzību saglabāt dažādu kukaiņu veidotos pūžņus un kritušos kokus, kas kalpo par mājvietu daudzām dzīvnieku sugām. Produkta vizuālo tēlu iedvesmojušas kukaiņu veidotās alas koksnē un augsnē. No stikla veidotais objekts kalpo gan kā skulpturāls priekšmets, gan funkcionāls trauks, ko var var izmantot kā vāzi ziediem vai svečturi. «Kukaiņu māja» ir autora piedāvātais risinājums restorāna «Pavāru māja Līgatnē» dotajam studiju uzdevumam — ar dizaina starpniecību vēstīt par lokālajām tradīcijām un vērtībām.

 

Kopumā Latvijas Dizaina gada balvas 2025 rudens darbu iesniegšanas sesijas tika saņemti 60 pieteikumi, un dalībai konkursa otrajā kārtā atlases žūrija izvirzīja 26 darbus, no kuriem astoņi ir topošo dizaineru pieteikumi. Ziemas pieteikšanās konkursam notiks no 1. februāra līdz 20. martam, un atlases žūrija darbus izvērtēs līdz 20. aprīlim. Tad sekos konkursa otrā kārta, kurā starptautiska fināla žūrija vērtēs rudens un ziemas nominantus un izvirzīs finālistus. Fināla žūrija arī lems par katras kategorijas uzvarētāju un Latvijas Dizaina gada balvas Grand Prix un «Jaunā dizainera» titula ieguvējiem. Konkursa otrā kārta noslēgsies ar Dizaina gada balvas pasniegšanu 2025. gada jūnija sākumā. Precīzi norises datumi tiks laicīgi izziņoti Latvijas Dizaina gada balvas mājaslapā.

 

Latvijas Dizaina gada balva ir augstākais apbalvojums dizaina jomā Latvijā, ko pasniedz ar mērķi apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru sasniegumus, kā arī veicināt Latvijā radīta dizaina izmantošanu un dizaina nozares attīstību. Latvijas Dizaina gada balva ar Kultūras ministrijas atbalstu dibināta 2017. gadā. Līdz 2025. gada maijam to organizē Latvijas Dizaina centrs.

 

Latvijas Dizaina centrs ir Eiropas Dizaina asociāciju apvienības (BEDA) biedrs un Eiropas Komisijas stratēģiskās iniciatīvas «Jaunais Eiropas Bauhaus» oficiālais partneris. Latvijas Dizaina centrs piedalās nacionālās dizaina politikas veidošanā, pētniecībā un izglītošanā, iniciējot sadarbību un stratēģiskas partnerības ar citām dizaina organizācijām, dizaineriem, uzņēmumiem un dizaina lietotājiem. Ar Kultūras ministrijas atbalstu Latvijas Dizaina centrs uztur radošo industriju komunikācijas platformu FOLD.