Trešdien, 13. novembrī, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tiks aizvadīts Latvijas Dizaina gada balvas 2025 (LDGB) dizaina jaunumu pasākums «Dizaina rudens», kura fokusā būs produktu un telpas dizaina prakses — ar prezentācijām uzstāsies studijas «Gateris Works» dizaineri Eva Abduļina un Reinis Leo Miķelsons, «Erica Synths» dibinātājs Ģirts Ozoliņš un vides dizainere Dace Sūna. Pasākuma otrajā daļā apmeklētājiem būs iespēja doties ekskursijā izstādē «Jānis Krievs. Pagājusī nākotne» ar tās kuratoru Vilni Vēju.
Pasākumu atklās dizaineru dueta Evas Abduļinas un Reiņa Leo Miķelsona stāstījums par dizaina studijas «Gateris Works» praksi, darbojoties grafiskā dizaina un arhitektūras starptelpā un veidojot pilna servisa dizaina risinājumus — no burtveidoliem un iepakojumiem līdz pat ražotnes dizainam. Paralēli komerciālajiem projektiem abi uzsver nepieciešamību pēc izpētes darba un eksperimentiem, kuros attīstīt savu dizainera valodu. Viens no šādiem projektiem ir mēbeļu kolekcija, kas pagājušā gada iekļuva starp LDGB finālistiem. Mēbeles ir latvisko formu studijas, kas pēta mums raksturīgo robusto estētiku un tulko to mūsdienīgos funkcionālos objektos. Šī gada augustā «Gateris Works» kopā ar domubiedriem dibināja jauno dizaineru platformu «Home Ground».
Otrais «Dizaina rudens» runātājs būs Ģirts Ozoliņš no «Erica Synths», kas ir viens no pieciem pasaules vadošajiem modulāro sintezatoru ražotājiem. Ģirts savu ceļu uz panākumiem sāka, lodējot sintezatoru moduļus savā guļamistabā, un desmit gadu laikā «Erica Synths ir kļuvis par vienu no pasaulē atzītākajiem elektroniskās mūzikas aprīkojuma ražotājiem, kura radītos instrumentus izmanto tādi mākslinieki kā «Depeche Mode», «The Chemical Brothers», Džefs Milss (Jeff Mills) un daudzi citi. Pēdējo gadu laikā uzņēmums laidis klajā virkni jaunu produktu, taču turpina ieturēt savu stilu — melni, minimāli dizaini, kurus atpazīst katrs sintezatoru entuziasts. Pasākumā Ģirts Ozoliņš dalīsies ar stāstu par «Erica Synths» identitāti un zīmola attīstības ceļu — no pazemīgiem pirmsākumiem līdz pasaules mūzikas skatuves virsotnēm.
Dizaina jaunumu prezentācijas noslēgs dizainere Dace Sūna, kura iepazīstinās ar savu starpkontinentālo ceļojumu dizaina un gaismas meklējumos, kas tagad atvedis viņu atpakaļ uz Latviju. Dace apguvusi interjera dizainu Modes tehnoloģiju institūtā (Fashion Institute of Technology) Ņujorkā, un pēc bakalaura grāda iegūšanas strādājusi interjera dizaina jomā, sadarbojoties ar tādiem zīmoliem kā «Calvin Klein», «Workstead», «SoftLab» un citiem. Covid–19 pandēmijas laikā viņa atgriezās Eiropā un uzsāka maģistra studijas Eindhovenas Dizaina akadēmijā, kur Dace eksperimentēja ar neona mākslu un jauniem materiāliem, kas vēlāk transformējās konceptuālās gaismas un telpas instalācijās Eiropā. Viņas maģistra darbs «Kosmiskais dejotājs» guva lielu rezonansi Nīderlandes Dizaina nedēļā 2023 (Dutch Design Week) un šogad ieguva Latvijas Dizaina gada balvu 2024 vides dizaina kategorijā. Daces radošajā darbībā atspoguļojas dabas elementu — gāzes, uguns, ūdens, zemes un plazmas — harmoniska sintēze, kur viņa meklē maģisko, lai gaisma un telpa savītos, ļaujot skatītājam sajust elementu ģeometriju, enerģiju un vienotību.
Pasākuma otrajā daļā apmeklētāji aicināti doties Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja organizētā ekskursijā izstādē «Jānis Krievs. Pagājusī nākotne», kas veltīta ievērojamā latviešu dizainera un vides mākslinieka Jāņa Krieva darbu retrospekcijai. Izstāde piedāvā apmeklētājiem iejusties 20. gadsimta 70.–80. gadu atmosfērā caur viena dizainera daiļrades prizmu. Jānis Krievs (1942–2016) bija viens no spilgtākajiem latviešu grafiskā dizaina, vides un interjera māksliniekiem un kinētiskās mākslas pārstāvjiem. Autora radošajam mantojumam ir īpaša, izcila vieta Latvijas dizaina vēsturē, un tā lielākā daļa glabājas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumā. Ekskursijas laikā apmeklētāji varēs tuvāk iepazīt Krieva veikumu kopā ar izstādes kuratoru Vilni Vēju.
Programma
16.00–18.00
Dizaina jaunumu prezentācijas:
- Eva Abduļina & Reinis Leo Miķelsons («Gateris Works »);
- Ģirts Ozoliņš («Erica Synths»).
- Gaismas un telpas dizainere Dace Sūna.
18.00–19.00
Ekskursija izstādē «Jānis Krievs. Pagājusī nākotne» ar tās kuratoru Vilni Vēju
Organizē: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs.
Uz pasākumu aicināts ikviens interesents — dizaineri, dizaina pasūtītāji, ražotāji, mediji un dizaina mīļotāji. Vietu skaits pasākumā ir ierobežots, un iepriekšēja reģistrācija ir obligāta. Ieeja pasākumā ir bez maksas.
Latvijas Dizaina gada balva ir augstākais apbalvojums dizaina jomā Latvijā, ko pasniedz ar mērķi apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru sasniegumus, kā arī veicināt Latvijā radīta dizaina izmantošanu un dizaina nozares attīstību. Rudens pieteikšanās Latvijas Dizaina gada balvai 2025 ir atvērta līdz 2024. gada 20. novembrim.
Latvijas Dizaina gada balva ar Kultūras ministrijas atbalstu tika dibināta 2017. gadā. Konkursu no 2023. līdz 2025. gadam organizē Latvijas Dizaina centrs.
Latvijas Dizaina centrs ir Eiropas Dizaina asociāciju apvienības (BEDA) biedrs un Eiropas Komisijas stratēģiskās iniciatīvas «Jaunais Eiropas Bauhaus» oficiālais partneris. Latvijas Dizaina centrs piedalās nacionālās dizaina politikas veidošanā, pētniecībā un izglītošanā, iniciējot sadarbību un stratēģiskas partnerības ar citām dizaina organizācijām, dizaineriem, uzņēmumiem un dizaina lietotājiem. Ar Kultūras ministrijas atbalstu Latvijas Dizaina centrs uztur radošo industriju komunikācijas platformu FOLD.
Viedokļi