Zemessardze patriotu mēnesī aicina lietot grafisko zīmi «Mana Latvija. Mana atbildība.», kuras autors ir mākslinieks Krišs Salmanis. Jau aprīlī aizsāktā iniciatīva, kuras mērķis ir atgādināt ikvienam Latvijas iedzīvotājam par viņa personisko lomu un rīcības nozīmi Latvijas stiprināšanā un labklājībā, ieguvusi plašu sabiedrības atbalstu — grafiskā zīme vairākās Latvijas pilsētās izmantota valsts svētku vides noformējumā un dažādu organizāciju komunikācijā un ar to sociālajos tīklos labprāt dalās Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi.
Zemessardzes rosinātā un veidotā iniciatīva primāri tapusi ar nolūku skaidrot un pamatot ikviena iedzīvotāja personiskās iesaistīšanas nepieciešamību visaptverošā valsts aizsardzībā un likt aizdomāties par katra personisko atbildību par Latviju. Kā norāda Zemessardzes kapteine Ieva Karlsberga, visaptverošas valsts aizsardzības būtību iniciatīvas vadmotīvā izdevies izteikt vien četros vārdos — «Mana Latvija. Mana atbildība.». Vadmotīva teksta autors ir valodnieks un dzejnieks Valts Ernštreits, bet grafiskās zīmes dizainu veidojis mākslinieks Krišs Salmanis — abi ir arī zemessargi. Iniciatīvas īstenošanā iesaistījušies arī citi brīvprātīgie no zemessargu vidus.
Grafiskā zīme tapusi konkursa rezultātā, aicinot māksliniekus iesniegt metus vienkārši un plaši lietojamam dizainam, kurā bez teksta kā vizuālu elementu drīkst lietot tikai Latvijas karoga motīvu. Krišs Salmanis stāsta, ka, domājot par vadmotīva teksta garumu un pieturzīmi starp tā daļām, viņš nonācis pie idejas par Latvijas karogu kā vienlīdzības zīmi jeb vārdu «ir», kas tekstu ļauj nolasīt kā «Mana Latvija ir mana atbildība», tādējādi atrisinot pieturzīmes lietojumu gan no gramatiskās, gan vizuālās puses. Savukārt trafaretiem raksturīgie burtu pārrāvumi rosina asociācijas ar militāro jomu. Lai zīmi varētu ērti lietot dažādos formātos, izveidoti dažādi varianti, kur teksts kārtots vienā, divās vai četrās rindās.
«Man šī zīme šķiet funkcionāla, tāpēc aizkustina brīži, kad tā kļūst arī emocionāla. Kad redzu, ka skolotāja to iemontējusi skolas fotogrāfijā un ierāmētu nolikusi pie klases svētku kliņģera vai Zemessardzes kolēģe uzlikusi par tālruņa fonu,» stāsta Krišs.
Iniciatīva tika prezentēta sabiedrībai šī gada aprīlī, neilgi pirms Neatkarības atjaunošanas dienas, un īsi pēc tam to savā komunikācijā sāka izmantot gan valsts iestādes un pašvaldības, gan nevalstiskās organizācijas un skolas, kur vadmotīvs «Mana Latvija. Mana atbildība.» rosinājis ar skolēniem pārrunāt katra individuālo lomu Latvijas labklājībā. Turpmākajos mēnešos vadmotīva vizuālie materiāli tika izvietoti sabiedriskā transporta un reklāmas stendu digitālajos ekrānos Rīgā. Augot iniciatīvas popularitātei, vadmotīva lietojums izplatījies virāli — iedzīvotāji un uzņēmumi aktīvi izmanto vadmotīvu sociālajos medijos, tēmturos, video, prezentāciju un reprezentācijas materiālu noformējumā, apģērba apdrukās utt. Grafisko zīmi labprāt lieto arī pati Zemessardze — tā iekļauta gan zemessargu e–pasta parakstā, gan reprezentācijas materiālu dizainā. Ieva Karlsberga stāsta, ka iniciatīvu atzinīgi vērtē arī sabiedroto valstu spēku pārstāvji.
Patriotu mēnesī vismaz 16 pašvaldības izmantojušas vadmotīvu «Mana Latvija. Mana atbildība.» savā komunikācijā — kā pilsētvidē, tā digitālajos kanālos. Rīgā, Ogrē, Dobelē, Daugavpilī un Tukumā vadmotīvs integrēts ārtelpas svētku noformējumā. Savukārt valsts un pašvaldību institūcijas, uzņēmumi, nevalstiskās organizācijas un privātpersonas vadmotīva grafisko zīmi lieto savu sociālo tīklu profilu un apsveikumu noformējumā.
Ņemot vērā līdz šim plašo sabiedrības interesi par zīmes lietošanu, lai nodrošinātu tās atbilstošu lietošanu, grafiskā zīme ir iekļauta Latvijas Republikas Patentu valdes Preču zīmju reģistrā, un ikvienam pieejamas tās lietošanas vadlīnijas un jau iepriekš izstrādāti vizuālie materiāli.
Viedokļi