Zīmējumi — Marija Luīze Meļke. Dizains — Estere Betija Grāvere. Publicitātes foto

Biedrības «Ascendum» izdotajā dzejnieces, aktrises un mākslinieces Marijas Luīzes Meļķes grafiskās zibprozas darbā «Cilvēki ir kā pankūkas» dzejas teksts savijies ar vizuālo stāstniecību. Neviena no daļām nedominē pār otru, bet savu galīgo jēgu un intonāciju iegūst dizaina salikumā, ko veidojusi grafikas dizainere Estere Betija Grāvere. Darbs aicina lasītājam vai drīzāk skatītājam kļūt par līdzautoru, veidojot savas asociācijas starp redzamo un lasāmo.

Ziņas Fold 21. novembris, 2024

Izdevums «Cilvēki ir kā pankūkas» iekļaujas jaunā starpžanrā, kura ritmu nosaka grāmatas lineārais secīgums, bet atvērtais naratīvs balstās asociatīvā poētikā un vizuālās mākslas stāstniecības principos. Ar šo darbu Marijas Luīze Meļķe attīsta «jauno sirsnību», kas šobrīd vizuālajā mākslā un literatūrā ir viens no aktuālākajiem estētiskajiem strāvojumiem. Grāmata ir atkailināts vēstījums par piedošanu, sava vājuma apzināšanos un dzīvi nepārtrauktā mainībā gan iekšēji, gan ārējā pasaulē.

«Zīmējumus šajā grāmatā pati neuzskatu par ilustrācijām, jo tie neilustrē tekstu. Proti, vārdiem un attēliem ir viena sirds, bet tie nepaskaidro viens otru. Tas, ko es vēlējos izdarīt, bija pozitīvā ziņā jaukt galvu (varētu arī teikt — to stimulēt) lasītājiem, likt viņiem iesaistīties, veidojot pašiem savus savienojumus un interpretācijas. Aiz katra pierakstīta vārda vienmēr paliek kaut kas nepateikts — tā ir vienlaikus skumja un apburoša īstenība par rakstīšanu. Vizuālie tēli grāmatā liecina par šo tekstā neizteikto pasauli,» stāsta Marija Luīze.

 

Veidojot grāmatu, autorei bija svarīgi, lai tajā redzamie tēli būtu ikvienam pieejami un vienkārši saprotami. Tušas zīmējumi pārsvarā ir figuratīvi dzīvnieku un citu dabas tēlu atveidi, kuros Marija Luīze centusies ielikt iespējami dzīvu attieksmi ar mērķi likt šiem tēliem «runāt» ar skatītāju. Kā norāda dzejniece, skaidrot pasauli caur dabas sižetiem ir mūžsens paņēmiens, kas izmantots gan Bībelē, gan pasakās, gan Ēzopa fabulās, kuras bērnībā viņu spēcīgi iespaidoja. Savā darbā Marija Luīze paplašinājusi ilustratīvo pieeju, dodot lasītājam plašākas interpretācijas iespējas.

Tušas zīmējumi tapa sešu mēnešu laikā, un Marija Luīze tos veidojusi uz papīra, kura formāts atbilst grāmatas izmēram. Tādējādi autore jau darba procesā varēja zīmējumus uzlūkot kā vienotu kopumu un novērtēt vizuālā stāsta plūdumu, šķirstot lapas. Tālāk grāmatas dizainere Estere Betija Grāvere zīmējumus digitalizēja un meistarīgi pielāgoja «Pantone» drukas vajadzībām, veiksmīgi iemiesojot sajūtu, kāda piemīt tušas oriģināliem.

 

Estere stāsta, ka, ņemot vērā grāmatas spēcīgo vizualitāti, tās salikšana līdzinājusies filmas montāžai, un arī lapaspuses izkārtojums veidots līdzīgs filmas ekrānam — lai arī teksts grāmatā nav mazāk svarīgs par zīmējumu, vizuāli tas atgādina subtitrus. «Manuprāt, svarīgi šo grāmatu, pamēģināt «izlasīt» vismaz 3 dažādos veidos — tikai zīmējumos, tikai ar tekstu un tad abus reizē,» rosina Estere Betija. Grāmata drukāta divos toņos — melnajā un debesu zilajā — uz «Munken Print Cream» papīra. Tekstam izmantots «BR Hendrix» burtveidols, kas ir pietiekami vienkāršs un stilistiski atgādina klasiskos subtitru burtveidolus.

 

Grāmata «Cilvēki ir kā pankūkas» interneta žurnāla «Satori» tiešsaistes veikalā.