Kafejnīcas «Gailītis» ieeja (1974). Foto — Genādijs Maidanovs

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) turpina apmeklētāju iecienīto ciklu «Klasiskās vērtības» un jaunajā sezonā piedāvā trīs lekcijas, aicinot reizi mēnesī — no 9. oktobra līdz 4. decembrim — klātienē izzināt aizraujošus mākslas vēstures faktus un interpretācijas. Šogad cikla apmeklētāji iepazīs fotomontāžu un kolāžu Latvijas fotogrāfijas vēsturē, Rīgas kafejnīcu interjerus 1970. gados un latvisko ornamentu Jēkaba Bīnes dizainā.

Ziņas Fold 4. oktobris, 2024

Fotomontāža un kolāža Latvijas fotogrāfijas vēsturē 20. gs. 60.–90. gados

«Klasisko vērtību» jauno sezonu 9. oktobrī plkst. 18.00 ievadīs mākslas zinātniece Mg. art. Džūlija Rodenkirhena, kura rosinās tuvāk iepazīt Latvijas mākslinieku sasniegumus fotokolāžas un montāžas jomā 20. gadsimta 60.–90. gados. Izmantojot pētnieka Jakoba Banjuelosa (Jacob Bañuelos Capistrán) metodiku, autore no semiotikas perspektīvas analizēs fotomontāžu Vilhelma Mihailovska, Pētera Jaunzema, Valda Celma, Jāņa Knāķa un citu meistaru daiļradē. Plašāk par lekciju — DMDM mājaslapā.

Kombināta «Māksla» darbi Rīgas kafejnīcu interjeros 1970. gados

6. novembrī plkst. 18.00 mākslas vēsturniece Mg. art. Agnese Strautiņa aicinās ielūkoties 1970. gadu Rīgas kafejnīcās, lai kopā novērtētu kombināta «Māksla» dizaineru veikumu. Sabiedrisko interjeru noformējumā mākslinieki centās paust savu stila redzējumu attiecīgā laika kontekstā, eksperimentējot ar arhitektoniskām formām un materiāliem. Tekstilijas, metāla mākslas dekori, kokgrebumi, vitrāžas, keramika, kā arī citi kombinātā «Māksla» radītie objekti palīdzēja veidot laikmetīgu un oriģinālu telpas koptēlu. Kafejnīcās izstādīja daudzus unikālus, augtas mākslinieciskās un tehniskās kvalitātes darbus, kuri spilgti iezīmē 1970. gadiem raksturīgās dizaina tendences.

Latviskais ornaments Jēkaba Bīnes dizainā

Cikla noslēgumā 4. decembrī plkst. 18.00 mākslas vēsturniece asoc. prof. Agita Gritāne iepazīstinās ar Jēkaba Bīnes (1895–1955) nozīmīgo ieguldījumu ornamenta izpētē un tā interpretācijā dažādās dizaina nozarēs, īpaši interjera dizainā. Jēkabs Bīne latviešu mākslas kontekstā var tikt uzskatīts par mākslinieku, kurš savu radošo darbību pilnībā veltījis centieniem darbos iemiesot latviešu pasaules redzējumu, senās tautas atziņas un vēstures notikumus. Meistara mantojums paver jaunu skatījumu uz mūsdienu dizaina procesiem, kuros liela vērība tiek veltīta ornamentam un tā laikmetīgām variācijām.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja lekciju cikls «Klasiskās vērtības» aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējo sezonu lekciju ieraksti pieejami DMDM mājaslapā un Mākslas muzeju YouTube kanālā.