Skats no izstādes «Atrastais laiks». Kuratore Laima Daberte. Rīgas Fotogrāfijas biennāle «Next 2023». Foto — Ingus Bajārs

Līdz 20. oktobrim Baltijas valstu jaunie kuratori aicināti pieteikt projekta koncepciju Rīgas Fotogrāfijas biennāles (RFB) «Next 2025» programmai konkursā «Jaunais kurators». Uzvarētājam būs iespēja realizēt savu izstādi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) izstāžu telpā «Pilot».

Ziņas Fold 25. septembris, 2024

Rīgas Fotogrāfijas biennāle dibināta 2015. gadā, un tās programma «Next 2025» norisināsies biennāles 10 gadu jubilejā. RFB «Next» pievēršas Baltijas, Ziemeļvalstu un citu Eiropas valstu jaunajiem māksliniekiem un kuratoriem, kas vēl ir savas radošās karjeras sākumā. Konkurss «Jaunais kurators!» aizsākts 2021. gadā, un pirmā balvas ieguvēja bija Latvijas jaunā kuratore Tīna Pētersone ar izstādi «Lai iemīlētos, klikšķini šeit». Savukārt 2023. gadā balvu ieguva Laima Daberte ar izstādi «Atrastais laiks».

 

Moderno tehnoloģiju straujās attīstības rezultātā nākas pārvērtēt attēlu nozīmi un vēstījumu. Šodien fotogrāfija ir visur. Klasiskajam fotogrāfijas kā estētiska un dokumentējoša attēla uzstādījumam pievienojusies virkne citu priekšstatu, kas rada jauna satura apzināšanās nepieciešamību. Rīgas Fotogrāfijas biennāle un Latvijas Mākslas akadēmija piedāvā platformu, kurā jaunie Baltijas valstu kuratori var izaicināt sevi un piedāvāt savu skatījumu šajos jautājumos. «Ar šīs platformas palīdzību lokālais kļūst par globālo, piedāvājot starptautiskai mākslas videi projektus, kas būs nozīmīgi jaunpienācēji aktuālo naratīvu stāstījumā,» norāda konkursa rīkotāji. Tāpat ar balvas starpniecību tiek aktualizēta diskusija par kuratora kā radošas personības nozīmi mūsdienu kultūras procesos, ieņemot mediatora lomu starp māksliniekiem, mākslas darbiem, skatītāju un sabiedrību mūsdienu kultūras procesos.

2018. gadā LMA Mākslas vēstures un teorijas apakšnozarē tika atvērta jauna specializācija — Kuratoru studijas. Šādas specializācijas izveidi noteica mākslas vides procesu attīstība, jo kuratoram ir nozīmīga loma mākslas ekosistēmā ne tikai kā procesu vadītājam, bet arī to izveidotājam un no jauna radītājam. Būtiska bija arī studentu vēlme apgūt mākslas vēsturi un procesu attīstību ne tikai no ierastās vēsturiskās, monogrāfiskās pētniecības puses, bet arī paplašinot mākslas procesu interpretācijas dimensijas un to sasaisti ar citām radošajām vidēm un sociālpolitiskajiem notikumiem.

 

2025. gadā, RFB desmitgadē, pirmo reizi balvai aicināti pieteikties ne tikai vietējie, bet visu Baltijas valstu — Latvijas, Lietuvas un Igaunijas — jaunie kuratori. Lai piedalītos konkursā, pretendentiem jāaizpilda pieteikuma veidlapa, norādot dzimšanas datus, informāciju par projektu un radošās biogrāfijas aprakstu, kurā iekļauta izglītība un pieredze, kā arī jāiesūta izstādes idejas apraksts, plānotie mākslinieki un desmit darbu attēli, kas sniedz priekšstatu par izstādes ideju.

 

Konkursa «Jaunais kurators» uzvarētāju noteiks žūrija: kurators, mākslinieks, kritiķis un kuratoru aģentūras «Publics» mākslinieciskais vadītājs Pols O’Nīls (Paul O’Neill, Īrija); kuratore, Viļņas Mākslas akadēmijas Doktorantūras programmas vadītāja Jūlija Fomina (Julija Fomina, LT); kuratore, Igaunijas Mākslas akadēmijas lektore un pētniece Trīna Metsla (Triin Metsla, EE); mākslas zinātniece, kuratore, LMA prorektore Antra Priede (Latvija), un Rīgas Fotogrāfijas biennāles programmas vadītāja Inga Brūvere (Latvija). Plašāka informācija par konkursu un pieteikšanās — RFB mājaslapā.